avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 267 soluții astăzi
Forum Activitate viorel1969

Activitate viorel1969

Discuție Calcul pensie
Cum se calculeaza punctele de pentru pensie ?
Răspuns la discuția Pensie pilonul 2
laleaua-neagra a scris:

La pilonul 2 contribuie ambii colegi.Chiar daca unul dintre ei nu a optat pt un fond anume a fost distribuit aleatoriu catre un fond de pensii privat.Nu participa la pilonul 2 angajatii MAI , armata, etc



Pensia privata obligatorie se adreseaza angajatilor sau persoanelor fizice care platesc CAS (Contributia la Asigurarile Sociale de stat) cu varsta de sub 35 de ani, obligatoriu iar celor cu varste intre 35 si 45 de ani, optional.

In momentul lansarii pilonuli 2 de pensii cele doua persoane la care am facut referire anterior aveau varsta de 43 de ani . Deci nu erau obligati sa adere la pilonul 2 de pensie .
Intrebarea mea era daca cei doi vor avea aceeasi pensie de stat , in circumstantele date ?
Multumesc .
Cotizatia la pensie catre pilonul 2 va afecta punctajul la pensia de stat ?
Doi colegi angajati in acelasi an , la acelasi loc de munca , cu acelasi salariu , unul contribuie la pensia de stat si la pilonul 2 , celalalt contribuie numai la pensia de stat .
Daca ies la pensie in acelasi timp , vor avea de la stat aceasi pensie in circumstantele scrise mai sus ?
Multumesc .
Răspuns la discuția Contestatie calcul pensie
Stagiul complet de cotizare (conf. Lg. 19/2000) - 34 ani , 8 luni
Stagiul total de cotizare = 46 ani , 6 luni , 7 zile din care :
- sector de stat
- in gr. II (Lg.3/1977) - 24 ani , 3 luni , 16 zile
- conditii normale - 10 ani , 3 luni , 21 zile
- sector agricol
- 5 ani , din care :
suprapunere sect.stat + sector agricol - 0 ani , 5 luni , 15 zile -stagiu asimilat : -1 an , 4 luni , 15 zile n
-stagiu aferent gr. II - 6 ani
Stagiul suplimentar - 0 ani , 3 luni
PUNCTE REALIZATE (Cu Sp.V. in perioada 03.1970 - 03.1992)
1. Nr.puncte realizate - 28.76713n
Nr.puncte conf.OUG 209/2008 : 4.26388
2. Punctaj mediu anual - 0.95282n
din care, maj. OUG 209/2008 - 0.123
Valoarea punctului de pensie = 697.50
Punctajul ca agricultor - 0.08258 - din care - in plata : 0.0000
TIMP UTIL: 5 ani - din calcul : 0.08258

Mentionez ca aceste date sunt din decizia de pensionare din "IUNIE 2009".
Cu-i trebuie sa ma adresez sa stiu daca pensia a fost sau nu calculata corect (fosti colegi de serviciu , cu ani mai putini de munca , au pensii mai mari).
Multumesc anticipat pentru sfaturi.
Tatal meu a iesit la pensie in 29.06.2009 si nu a facut contestatie la calculul pensiei , destul de mica pensia (665 ron) .
Pentru 46 ani , 6 luni , 7 zile , din care 24 ani , 3 luni , 16 zile in grupa 2 de munca , a obtinut un punctaj mediu anual = 0.95282 .
M-ai poate sa dea in judecata casa de pensii , pentru recalculare .
Mentionez ca anual depune la casa de pensii adeverinta de venit (insotitor pt. persoana cu handicap grav) ,in urma careia creste pensia cu 9 ron pe an.
Am pierdut irevocabil un proces (recurs) la curtea de apel din constanta,drepturi banesti. Alta cale de atac mai exista? Pentru ca ma simt nedreptatit.Multumesc.
Am inceput constructia unei case anul trecut (iulie),am ajuns la faza "la rosu",din diferite motive am stopat lucrarile .Vreau sa stiu daca exista posbilitatea de a intrerupe autorizatia de constructie pana cand voi reancepe lucrarile ,pentru a nu pierde valabilitatea acesteia ; unde trebuie sa anunt ; daca din punct de vedere financiar ma costa ceva ?
Mentionez ca autorizatia este valabila din 01/06/2011 pana la 01/06/2013.
Multumesc frumos!