avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate alinutza32

Activitate alinutza32

Răspuns la discuția factura fiscala
Multumesc frumos. :(
Discuție factura fiscala
buna ziua, Sper sa fi postat bine subiectul. Ma refer la proiectul de HG prin care MEF-ul abroga normele privind formularele financiar-contabile cu regim special de inseriere. Eu nu prea inteleg, vor sa ne oblige, din nou, sa folosim doar numerele date de MF? Sa nu mai pot edita facturii si chitante pe calculator? Scuzati-ma, dar e o mare prostie. Iar sa stam la cozi la imprimerie, sa schimbam programul de facturare, alti bani, alta distractie.... :D
Pentru mine inseamna:munca in plus, bani in plus, si pierdere de vreme....
M-as bucura sa nu fi inteles eu bine.
buna ziua, Am citit cateva mesaje din cele postate la acest subiect. nu stiu daca mai este cineva in situatia in care am eu 2 firme, si anume: sunt infintate in 2007, dar le-a venit la sediu scrisoare sa plateasca acesta taxa de radio si tv si pentru anul 2006. Oare e normal si logic, si legal sa platim o taxa pentru o perioada in care firma nici nu exista?
Ba mai mult, in scrisoare scrie ca, datele firmei au fost preluate de pe site-ul ministerului de finante. Oare s-a dat copy/paste si s-a trimis la toata lumea, schimband doar datele de identificare a firmelor? Ce se poate face in acest caz?
Va multumesc.
In concediu de creste copil se sta pana implineste copilul 2 ani. eu depun stat cu persoana care este in concediu crestere copil pana a doi, completat cu zero, la itm; iar declaratii (am intrebat si asa mi s-a raspun) le depun, tot in zero, la: sanatate, somaj(completez suspendat),itm, fisc (aici mai depun, la fiecare decl 102 si copie xerox dupa decizia de suspendare). nu depun decl. la cas. :)
Răspuns la discuția administrator SRL
daca mi se permite si mie, am inteles ca administratorul unei firme cu mai multi asociati poate avea contract de munca, pe functia de administrator. Intrebarea mea este: ce cod voi trece la acesta functie (dn COR) si ce coeficient aplic la salariu, tinand cont ca aici nu se poate da salariul minim pe economie (e normal).:)
Va multumesc
Răspuns la discuția rezerva legala
Multumesc. Deci, sa inteleg ca pot acum sa constitui 10% (adica 5% pt anul 2006 si 5% pt anul 2007), deductibil fiscal. Precizez ca, de la data infintarii sociatatii,nu a fost constituita rezerva legala, iar eu acum am observat, la intocmirea bilantului. (nu tin contabilitatea la acesta firma, ci doar intocmesc si semnez bilantul). Multumesc pentru ajutor.
Discuție rezerva legala
Buna seara,
Am o mica problema. La verificarea si intocmirea bilantului contabil de la 31.12.2007 am constatat ca in anul 2006 nu s-a constituit rezerva legala, desi societatea a fost pe profit. Ce pot face acum? Constitui rezerva legala si pt 2006, dar nu este deductibila la calcul impozit profit, si trebuie, obligatoriu, sa mentionez acest lucru (constiturea rezervei legale pt 2006) in notele explicative la bilant? sau
Constitui doar rezerva legala aferenta anului 2007 (5% deductibil fiscal), iar la bilantul contabil tin cont ca verific si intocmesc bilantul doar pt anul 2007? Cu ma inregistrez in declaratia 101?
As dori un mic ajutor.
Va multumesc anticipat.
va multumesc frumos pt raspuns. In acest caz trebuie sa ma grabesc si sa depun decl010 la vectorul fiscal.
Inca o data , multumesc.
as avea o rugaminte, si la cei care se ocupa de site, sa se verifice publicarea og47/2007 in monitorul oficial 603/31.08.2007, mai ales la puctul 14. cel care modifica modul de plata al impozitului pe salarii si obligatiilor salariale. In monitor nu se specifica "microintreprinderi in conditii Legii 346/2004", ci este precizat doar cuvantul "microintreprinderile, depun declaratiile trimestrial". Mai mult, la fisc, m-am interesat si mi s-au comunicat urmatoarele: pt ca nu este specificata Legea 346/2004, rezulta ca microintreprinderi sunt doar cele pe codul fiscal. In urma acestei precizari, de la 01.01.2008 toate firmele care sunt platitoare de impozit pe profit (16%) vor plati si depune declaratiile LUNAR. Daca se poate sa se verifice si de alte persoane,daca au mai aparut modificari la og47/2007, in ce priveste acest subiect, si cum este corect sa interpretam: microintreprinderi pe Codul fiscal sau microintreprinderi pe Legea 346/2004. Pt ca in acest caz (microintreprinderi pe codul fiscal), pana la data de 30.01.2008 este termenul de depunere a vectorului fiscal pentru aceste firme. (declaratia 010).
Atentie - tineti cont exact de ceea ce este scris in monitorul oficial 603/31.08.2007 , precum si de modificarile ulterioare (daca sunt in legatura cu acest subirect.
Multumesc
am intrebat si la itm si mi s-a spus sa nu o trec in statul de plata. De la 1. ianuarie 2006 persoanele aflate in concediu de cresterea copilului sunt preluate de primarii, asa mi s-a spus; asa ca nici in declaratii nu mai trebuie trecuta acesta persoana. o sa mai intreb si alte persoane, alte institutii.