avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate babycika

Activitate babycika

Va multumesc.
Buna ziua. Am lucrat la o firma in perioada 7.01.2011-28.03.2011 .Am ajuns cu ei la tribunal pentru neplata salariilor pe lunile aferente.Am castigat procesul ,dar partial,deoarece cheltuielile de judecata nu mi se restituie,nu stiu de ce?I-am trimis o scrisoare prin care am cerut sa -mi trimita decizia de incheiere a contractului de munca ,adeverinta prin care se dovedeste plata darilor catre Somaj,CAS pe perioada respectiva si inca nu mi le-a trimis.Ce pot sa fac ca sa ajung in posesia acestor documente daca ei nu mi le trimit?Va multumesc.
Daca intru in somaj,si intre timp fac asigurari pentru o firma de brokeraj,mai pot beneficia de somaj sau trebuie sa renunt la somaj?Va multumesc.
Discuție somaj
Buna ziua.Am fost angajata pe perioada de proba la o firma.Mi s-a facut un contract de munca fara analizele medicale facute,iar dupa o saptamana din motive de sanatate(sufar de hipertiroidie) si era o caldura in incapere de peste 50 de grade,mi s-a facut rau si trebuia sa renunt.Mi s-a desfacut contractul cu legea 81,art.7.Mai pot sa beneficiez de somaj?Era legal contractul de munca daca n-au fost facute analizele medicale?Ce pot sa fac?Va multumesc.
Ce inseamna admite in parte?
Va multumesc
Dupa cat timp se trimite prin posta o sentinta judecatoreasca.Mentionez ca verdictul a fost dat pe data de 8.03.2012?
Va multumesc.
Va multumesc.
Dar inca nu mi s-au facut actele pentru angajare,nici nici vizita medicala,nimic in afara de acel contract si si motivul desfacerii contractuluieste din cauza de sanatate,adica nu-mi recomanda medicul sa lucrez in conditiile respective.Si atunci cum ar trebui sa procedez?Sa-mi scriu demisia sau ce sa fac?
Buna ziua.Am lucrat la un lant de magazine,care dupa un an a intrat in faliment.Mie mi-a expirat contractul cu firma respeciva pe 5.04.2012.La data de 06.04.2012.m-am prezentat la o alta firma ,unde mi s-a facut un contract pe perioada determinata ,nu stiu pe cat timp,pentru ca n-am avut timp sa-mi citesc contractul,si s-a trimis la Revisal,cred.De la firma care a intrat in faliment,ar trebui sa-mi soseasca actele pentru somaj si intre timp mi s-a oferit sansa sa ma angajez la aceasta a doua firma,numai ca aici dupa trei zile de lucru a cate 16 ore,intr-o caldura de 45grade ,mi s-a facut rau si am ajuns noaptea la urgenta,unde spunand ca am probleme cu tiroida,mi s-a comunicat ca n-am voie sa lucrez in caldura.Am anuntat la firma si mi s-a spus ca trebuie sa-mi scriu demisia.Intrebarea mea este ca in situatia data cum trebuie sa procedez ca sa beneficiez de somaj?