avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate rscandreea

Activitate rscandreea

De la 1.08.2016 a intrat in vigoare plata personalului din sanatate conform unei noi grile de salarizare. Nu se stie clar unde se incadreaza asistentul medical comunitar, care este angajatul primariilor. Mentionez ca asistentul medical comunitar are pregatire de asistent medical generalist.Va multumesc!
Conform carei legi scoala este obligata sa prezinte documente justificative pentru decontarea navetei profesorilor. Am cerut ca pe langa referatul in care contine suma de care au nevoie, sa-mi aduca si documentele justificative(copii dupa cererile profesorilor, abonamente sau bonuri de benzina si hotararea consiliului de administratie) dar ei au refuzat sa prezinte aceste documente si vroiam sa stiu daca ii pot obliga in baza unei legi sa ataseze si aceste documente inainte de a aproba in sedinta de consiliu.
Multumesc frumos.
In ordonanta de urgenta 35/2015 privind majorarea salariilor in sistemul bugetar cu 10% respectiv 25% in domeniul asitentei sociale. Intrebarea mea este daca primarii, viceprimarii, consilierii, asistentii persoali si indemnizatiile pentru persoanele cu handicap primesc si ei aceasta marire. Parerile sunt diferite, unele primarii marind aceste salarii iar altele nu. Cum ar fi corect?
Buna ziua
In anul 2014 s-a introdus debitul anului respectiv cu tot cu ramasita si majorari. Mi s-a cerut o nota explicativa in care sa explic de ce sunt sumele mai mari decat ar trebui.
Ma putet ajuta cu un model pentru o astfel de nota explicativa?
Buna ziua
Acum cateva zile cineva mi-a cerut o adeverinta de vechime de la CAP in care sa se dovedeasca ca a contribuit la casa de sanatate si pensia suplimentara desi este trecuta perioada in care a lucrat pe cartea de munca. Am gasit in statele de plata toata perioada mai putin cu ultimele 3 luni trecute pe cartea de munca.
Exista un model tip de adeverinta de completat?
Multumesc frumos.
Lucrez la o primarie si mi s-a spus ca sporul de vechime nu poate fi adaugat la salariul de baza daca rezultatul dintre minimul net pe economie + sporul de vechime este mai mic decat minimul brut. Am tot cautat informatii dar nu am citit nimic despre asa ceva.
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in lamurirea unor lucruri.

Bunicul meu este recasatorit cu cea de-a doua sotie, si are un copil ( mama mea) cu prima sotie (decedata). Tot cu prima sotie a facut si casa.

Avand in vedere infinitele dispute pe seama mostenirii as vrea sa-mi spuneti urmatoarele lucruri:

1. Ce procent din casa detine cea de-a doua sotie, dupa decedarea bunicului si ce procent detine mama?

2. Daca mama doreste inca de pe acum sa faca partajul si sa intre in posesia mostenirii ( cu ambii proprietari ai casei in viata) ce trebuie sa faca?

3. Sa presupunem ca mama obtine partea cuvenita, si bunicul meu moare atunci sotia acestuia are drept la o cota parte din casa....poate face ceva sa o oblige pe mama in cazul in care aceasta doreste sa plece si sa o oblige pe mama sa-i dea banii pe mostenirea ei?

nota: Mama este trecuta in actele casei ca succesoare a bunicii mele( prima sotie).

O ultima intrebare :

4. Cam cat dureaza obtinerea partajului si cam ce costuri implica( per ansamblu).

Multumesc mult de ajutor si va doresc o zi buna!