avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate roxete

Activitate roxete

Multumesc pt raspuns.auzisem de ceva prelungire de concediu pana la 3 ani(si nu ma refer aici la copiii cu probleme de sanatate pt care unul din parinte poate obtine o prelungire a conceidului pana la 3 ani) ci ca si o normalitate in schimbarea legii de acordare a CCC. multumesc inca o data:)
Buna ziua. as vrea sa stiu daca as putea sa revin in concediu crestere copil in noua varianta a legii? am optat pt concediu crestere copil 1 an, am beneficiat de el cele 11 luni, m-am angajat in alt loc de munca decat anteriorul .loc unde sunt si acum.copilul are in mom de fata 2 ani si o luna, as putea sa beneficiez de concediu crestere copil pana implineste 3 ani cumva? exista modificari in acest sens acum?
multumesc :)
Multumesc pentru lamuriri

Toate cele bune!
Buna ziua!

pentru suspendarea contractului de munca al sotului care va beneficia de o luna concediu crestere copil, ce tip de suspendare sa aleg in Revisal?(art 51, alin 1 lit (a)crestere copil pana la 2 ani/3 ani cop ci handicap? sau lit (c)- concediu paternal?) Ori niciuna dintre cele doua si exista o a treia valabila?

va multumesc!

Buna ziua!

Am un SRL platitor de TVA trimestrial in Romania. Vreau sa facturez servicii catre o firma din stat membru UE. Va tb sa ma inregistrez in ROI si o data cu facturarea catre acea firma din UE voi deveni platitor lunar de TVA?

Va multumesc
Buna ziua!

Am un SRL-d infiintat in iunie 2012; pot beneficia de scutirea de CAS angajator pana in iunie 2015 cand se implinesc exact 3 ani de la infiintare sau pana la 31 dec 2015 ? Cei 3 ani de scutire se aplica de la momentul infiintarii ori de la momentul primirii fondurilor nerambursabile( cei 10 mii euro i-am obtinut abia un an mai tarziu).

Va multumesc pentru raspuns.
Multumesc!
Se poate ca tatal sa nu intre in concediu si sa beneficiez eu in continuare de CCC? Din ce stiu, eu tot cu 11 luni de indemnizatie raman, chiar daca el nu isi ia acea luna de CCC.
Legat de perioada suspendarii activitatii tatalui, daca isi ia concediu din 3 mai pana in 3 iunie si nu din 4 mai cum ati sugerat Dvs, se pierde o zi din indemnizatia mea?

Multumesc inca o data.:)
Multumesc mult.

Toate cele bune!

:wave:
Buna ziua!

Sotul meu trebuie sa efectueze o luna de concediu ingrijire copil. Pt asta are nevoie de adeverinta de suspendare a activitatii pe perioada respectivei luni; copilul s-a nascut in 3 iunie, el trebuie sa aiba concediu pana in data nasterii copilului sau inclusiv ? mai exact, perioada pt care e nevoie de suspendare este: 4 mai- 3 iunie? sau 3 mai- 2 iunie? Acea luna de concediu are 30 sau 31 zile? Stiu ca e usor sa calculez cu 31 zile ca sa fie acoperit,dar nu as vrea sa pierd eu o zi la indemnizatia mea de crestere a copilului.
Asadar pentru o decizie de suspendare corecta,imi puteti sugera care e perioada corecta a concediului de o luna pt conceidu crestere copil a tatalui?

Va multumesc anticipat.
El intorcandu-se la inapoi la munca din data de 4 iunie 2015 ?
Multumesc