avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate hybrid13

Activitate hybrid13

Daca se regasea acolo raspunsul, nu postam.
S a semnat doar cerea de refinantare, acord pt interogare venituri si gdpr. Si am.primit un desfasurator la cum vor urma platile.
Imprumutul nu s a acordat inca, se asteapta raspuns de la banca initiala.
Doar ca pt valoarea reapectiva s a optinut aprobarea(prreaprobarea)
Buna ziua.
Sunt in proces de refinantare a unui credit ipotecar la o alta banca.
Am depus cererea de analiza dosar in 18.03 , a fost aprobat pt preluarea creditului , am facut reevaluarea imobilului, astept un acord din partea primei banci de instrainare credit,
Am descoperit ca trebuie sa platim anumite taxe notariale , la care nu ma asteptam (a fost precizat acest lucru in timpul "consilierii" pt credit) dar acum am aflat costul efectiv . pe care nu m il pot permite.
Vreau sa renunt la refinantare si sa raman la vechea banca .,
Sunt obligat sa platesc taxa pentru analiza dosar ? (am platit deja evaluarea).
Va multumesc
trebuie sa se faca dovada ca X a lovit masina . tinand cont ca s a intamplat in parcare si nu pe drumuri publice, exiata varianta in care X sa nu aiba habar ca a atins usor o alta masina ., se aplica atunci suspendarea permisului ? sau doar amenda, multumesc
buna seara,
am cumparat de aprox 1 an o casa si in afara de contractul de vanzare nu am mai primit niciun document de la dezvoltator/ constructor. proiect, dosarul cu datele constructiei ... receptia lucrarii etc.
unul din vanzatori a fost diriginte de santier, l am intrebat despre dosar si a zis ca nu mi l poate da , trebuie sa stea la el minim 2 ani ...
Cum pot sa intru in posesia acelor acte ? am observat cateva nereguli in constructie si doresc o expertiza , dar nu am nimic la baza, pe ce acte sa lucrez.
va multumesc
Buna ziua.
Am auzit despre o lege conform careia mama beneficiaza de o "prima" din partea angajatorului la nastere.
Mai este valabila? in ce conditii de ofera si ce trebuie facut ?
Multumesc
Răspuns la discuția cerere incetare cim refuzata
Daca am inteles corect, fac o cerere de demisie , preavizul trebuie sa fie ca in contract de 20 zile sau pot sa il acord eu cat vreau. de exemplu imi depun demisia cu data de 01.02.18. ( sunt 5 zile de preaviz) sau cu data de 21.02 (sa fie cele 20 de preaviz conform contract)
Buna ziua.
Va cer sfatul intr-o problema/nelamurire. Mi-am depus cerere pt incetarea contractului de munca si mi-a fost refuza pe motiv ca nu respect intreaga perioada de preaviz. formularea a fost in felul urmator :
"Subsemnatul, angajat la firma, prin prezenta rog sa imi aprobati incetarea contractului de munca , prin acordul partilor, incepand cu data de 09.02.18 in baza art 55 lit b din legea 55/2003" semnata cu data de 23.01.18
A fost trimisa pe email si am primit raspuns ca nu se accepta deoarece nu respect preavizul de 20 zile lucratoare specificat in contract .

ce se poate face ?
initial am discutat verbal de un preaviz de 2 saptamani (10 zile lucr) si nu a fost de acord. Am marit acest preaviz pana la maximul de zile acceptat si de viitorul angajator, adica sa fie oarecum toti multumiti, dar nu a fost nici acest lucru acceptat.
Buna ziua.
Lucrez la o firma de distributie ca agent vanzari. De curand am fost informati (agentii de vanzari ) de o hotarare pe care a luat-o firma si anume : soldurile (restantele) nerecuperate de la clienti cu o anumita valoare, mai mica vor fi suportate de catre agenti. de exemplu o societate are datorii catre firma, daca este vorba de o suma mai mare de bani se va actiona juridic, daca este o suma mai mica plateste agentul datoria. este legal ?
Deasemenea, eu am aprox 2 luni in companie, am preluat o baza de clienti (cu facturi restante, facturi curente.etc, ) clienti cu care se lucreaza de perioade de timp, 1 an , 6 luni si care nu au contracte de colaborare , in acesc caz am inteles ca metoda juridica, de a recupera restantele nu se poate aplica. si acele restante sunt responsabilitatea mea. ca idee, daca s-a colaborat cu o firma 3 ani (fara a exista un contract) si eu am ghinionul ca aceasta sa se inchida/faliment sunt bun de plata.
Buna ziua, am nevoie de un sfat de la dvoastra in urmatoarea problema.
Acum aprox jumatate de an, am schimbat locul de munca, cea care a plecat m-a "invatat" timp de vreo 2 saptamani ce si cum se face. am preluat un telefon de serviciu + sim (un model de telefon ieftin si clasic). am inlocuit acest telefon cu unul de la mine care avea bluetooth si putea fi conectat la sistemul hand free al masinii.
Dupa vreo saptamana acea colega mi-a propus sa facem schimb de telefoane ca ea are unul acasa care nu il foloseste si ca ii place al meu f mult...etc. M-a incantat sa zicem faptul ca telefonul pe care mi-l oferea era un model cu 2 cartele(ma avantaja ca puteam folosi si cartela personala si cea de lucru ..2 in 1). toate bune si frumoase , dupa aprox 2 luni de zile m-a sunta sa imi spuna ca telefonul care i l-am dat eu nu mai functioneaza si ca are problme si sa mi-l dea inapoi iar eu sa il returnez pe al ei. nu am fost de acord, mi se pare aiurea sa te folosesti de el sa il strici si apoi sa il dai inapoi ca nu mai e bun. din acel moment au inceput amenintarile, am fost sunat de pe alte numere si de alte persoane, amenintari in mesaje..etc.
Ce se poate face in acest caz ?
Multumesc
Răspuns la discuția demisie
doar verbal am anuntat. urmeza (maine) 14.03 sa fie printate si documentele necesare.