avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate rodica_rodi

Activitate rodica_rodi

Daca comisia de disciplina, in urma unei cercetari disciplinare a unui functionar public a intocmit un raport cu sanctiunea propusa si i-a inaintat-o primarului, iar partea vatamata (respectiv primarul) a depus o noua sesizare dar care viza aceeasi persoana si aceleasi fapte, motivand sa se reia cercetarea disciplinara si sa se propuna o alta sanctiune,(motivand ca nu poate aplica sanctiunea propusa de comisie-respectiv diminuarea drepturilor salariale pe o perioada de 3 luni cu 10%,deoarece functionarul public nu se mai prezentase la serviciu),atunci comisia de disciplina poate sa mai redeschida cazul si sa propuna o alta sanctiune si daca da, atunci trebuie sa intocmeasca un nou raport cu noua propunere?Multumesc anticipat pentru raspuns.
Un atestat de producator emis cu data de 22.12.2015,pana cand este valabil?pana la sfarsitul anului sau pana la 21.12.2016?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna seara!as dori sa imi raspundeti si mie la o intrebare referitoare la avansarea in treapta superioara de salarizare.Sunt functionar public -referent grad profewsional superior,treapta 3,incadrata pe aceasta functie din data de 01.08.2011.pana in prezent nu am primit nici o treapta de salarizare,respectiv treapta 2,deoarece mi s-a spus ca nu se mai acorda.Mentionez ca lucrez in administratie publica locala.Sa inteleg ca avansarea in cariera a functionarilor publici nu mai e posibila?De asemeni as vrea sa mai intreb daca o persoana de pe functia contractuala de bibliotecar poate sa fie trecuta pe functia de referent superior treapta 3,adica sa fie facut functionar public,direct la aceasta clasa, grad profesional si treapta de salarizare in condiitiile in care este angajat in institutia publica de 2 ani(adica ca bibliotecar)iar ca vechime totala in munca are in jur de 5 ani!Multumesc pentru interesul acordat si pentru raspunsurile pe care le astept cu nerabdare!
Buna seara!Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine in lamurirea unor probleme care sincer ma depasesc.Lucrez intr-o primarie si sunt membru in comisia de disciplina,comisie formata pentru mai multe primarii din zona.In anul 2013 am fost sesizati de catre primarul uneia dintre primariile care erau afiliate comisiei noastre despre abaterea disciplinara a unui functionar public din institutia sa.Abaterea consta in faptul ca, functionarul respectv isi facuse cerere de suspendare pentru un interes personal legitim,pe o perioada de 3 ani,conf.art.95 alin(2)din Lg.188/1999,primarul nu i-o aprobase dar functionarul nu se mai prezentase la serviciu de la data cererii, respectiv iulie 2012.In urma neaprobarii cererii,functionarul a intentat proces impotriva primarului la judecatorie,proces ce a decurs pina la aceasta data, cu recurs la curtea de apel,finalizarea fiind in detrimentul functionarului.In urma sesizarii depuse de primar la comisia de disciplina,aceasta si-a facut datoria prin parcurgerea tuturor etapelor, de solicitare de documente, de audiere a ambelor parti,etc,proces ce s-a incheiat cu o PROPUNERE de sanctionare disciplinara constand in diminuarea salariului pe ultimele 3 luni,conf.art.77,alin(3),lit.b din Lg.nr.188/1999.In urma propunerii facute de catre comisia de disciplina si trimisa primariei in cauza,ni s-au facut nenumarate reveniri ,referitoare la faprul ca propunerea noastra nu e buna ,ca salariatul nu a mai primit drepturi banesti si ne solicita sa revenim asupra propunerii facute.Ba mai mult la data de astazi ,ne trimite o noua sesizare si ataseaza si sentinta de la Curtea de apel, solicitandu-ne sa redeshidem cazul ,sa-l reanalizam si sa facem o alta propunere avand in vedere ca functionarul public a pierdut procesul. Intrebarea mea este, daca e legal si normal sa se revina cu o noua analiza asupra procesului,daca comisia poate reanaliza acest caz din moment ce a facut odata o propunere,chiar daca nu e pe placul primarului .De asemenea, aici poate fi aplicat articolul 77,alin(5) din legea 188/1999,pecum ca sanctiunea disciplinara se aplica in termen de cel mult un an de la data sesizarii comisiei, dar nu mai tarziu de 2 ani de la data savarsirii abaterii disciplinare?
Sau totul se va relua si analiza de la data sentintei Curtii de apel,atunci care se va considera data savarsirii faptei???Multumesc frumos pentru rabdarea parcurgerii textului,dar am vrut ca sa dau cat mai multe amanunte pentru intelegerea exacta a situatiei de fapt.Astept cu mare interes raspunsurile si indrumarile dumneavoastra care de nenumarate ori mi-au fost de un real folos.Cu stima,
Discuție cCalcul salariu
Buna ziua.As avea si eu nevoie de ajutorul dvs in ceea ce priveste calculul salariului meu.Lucrez intr-o primarie de comuna (cu o populatie de aprox.5900 locuitori,cred ca are rangul I-nu stiu daca e relevant),ca functionar public pe postul de referent clasa a III a,grad profesional superior,treapta 3,gradatia 5,cu un spor de vechime de 25%,un spor de antena de 15% si din luna august cu inca un spor de 12%,acordat conform OUG 27/30.06.2015Va rog sa imi spuneti daca v-am comunicat toate datele necesare,ce salariu ar trebui sa ridic eu de la unitatea angajatoare,in conditiile in care salariul ce mi a fost acordat pentru luna august 2015 mi se pare tare mic in comparatie cu vechimea in munca si tinanad cont si de majorarea salariului minim pe economie.Astept raspuns cu mare interes si nerabdare si va multumesc anticipat!
Buna ziua.
Este situatie de incompatibilitate a functionarului public angajat intr-o primarie,daca sotul acestui functionar este administrator si asociat la o firma(SRL),iar aceea firma are contract de prestari- servicii cu primaria respectiva?
Va multumesc anticipat,pentru raspuns.
Buna seara.Ca functionar public de executie angajat intr-o primarie,sunt obligata sa vin la serviciu in zilele de sambata si duminica,la solicitarea primarului?
Si daca edilii sunt de la o primarie comunala si nu au publicate pe site-ul primariei acele declaratii?
Discuție Fisa postului
Buna seara.Un functionar public de executie incadrat pe un anumit post poate sa exercite atributiuni pe un alt post care nu are nimic in comun cu postul pe care este incadrat?(ex:incadrare pe compartiment de comunicare si relatii cu publicul si exercitare atributiuni la compartimentul de registru agricol)?Adica exercita numai activitate de registrul agricol si nimic din celalalt compartiment.
Buna ziua.Am si eu o intrebare,respectiv daca legislatia permite unei persoane fizice care are locuinta in apropierea unei intersectii,sa amplaseze camere de supraveghere video pe cladirea sa, care sa ia in obiectiv intreaga intersectie?Multumesc anticipat.