avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate bluehill

Activitate bluehill

a aparut legea 441/2006 prin care se modifica lg. 31/1990 si lg. 26/1990
se pare ca intra in vigoare din 01.decemdrie 2006
una din modificari consta in faptul ca pentru orice modificare adusa la actele constitutive ale societatii se va redacta un nou act constitutiv actualizat cu modificarile la zi (vezi art. 141 din legea 441/2006)
stie cineva ceva mai concret?
cei de la ORC aplica deja aceste prevederi?!
buna ziua!
reprezint o societate de consultanta din Timisoara si doresc sa angajez un/o absolvent/a a facultatii de Drept - promotia 2006
va rog trimiteti CV la fax: 0256.432.412 su e-mail: bluehill@zappmobile.ro
eu zic ca se poate doar DACA SRL-ul strain NU este cu asociat unic (pt. ca un srl cu asociat unic nu poate fi asociat unic in alta societate comerciala)

actele de depus ar fi:
contractele de cesiune (eventual traduse si legalizate daca nu sunt facute in limba romana)

hotararea aga a srl-ului ca este de acord cu cesiunea si cu modificarea formei juridice
(tradus si legalizat)

hotarare aga si act aditional al sa-ului ca se aproba cesiunea si modificarea formei juridice precum si transformarea actiunilor in parti sociale cu tot ce inseamna asta (majorarea valorii unei parti sociale la minim 10 lei etc.)

raportul cenzorilor la SA

noul act constitutiv cu toate actele ce se depun la o firma noua (dovada rezervare denumire, dovada sediu, declaratia administratorului din srl ca indeplineste conditiile pentru a fi asociat unic... specimen de semnatura etc, declaratia administratorului numit in srl-ul rezultat din modificarea formei juridice, caziere fiscale-daca se cer, cerere de registru si declaratiile model 1, 2 sau 3 precum si anexa cu investitia straina, imputernicire)

succes si spor la treaba!
Răspuns la discuția ACTE INFIINTARE GRADINITA PRIVATA
eu zic ca nu poti infiinta o gradinita decat sub o asociatie/fundatie non-profit

temei legal: Legea invatamantului nr 84/1995 republicata:

CAPITOLUL XI
Învăţământul particular

Art. 103. - (1) Învăţământul particular constituie o alternativă la învăţământul de stat sau îl completează.

(2) Instituţiile şi unităţile de învăţământ particular acreditate fac parte din sistemul naţional de învăţământ şi educaţie şi se supun dispoziţiilor prezentei legi.

(3) Instituţiile şi unităţile de învăţământ particular dispun de autonomie organizatorică şi funcţională în concordanţă cu reglementările legale referitoare la organizarea şi funcţionarea sistemului de învăţământ.

(4) Instituţiile şi unităţile de învăţământ particular acreditate pot fi sprijinite de stat.

Art. 104. - Învăţământul particular funcţionează potrivit legii, dacă:
a) este organizat şi funcţionează pe principiul nonprofit;
b) este organizat pe principii nediscriminatorii şi respinge ideile, curentele şi atitudinile antidemocratice, xenofobe, şovine şi rasiste;
c) respectă standardele naţionale.



Răspuns la discuția conditii infiintare gradinita
gradinitele functioneaza sub fundatii/asociatii
ti-am lasat nr. de tel. pe mesaj privat pentru mai multe detalii
Discuție vand SRL
vand SRL infiintat in 2004 in Timisoara, obiecte de activitate: servicii si comert, neplatitor de TVA, platitor de impozit pe profit, a avut 4 luni de activitate, FARA DATORII LA STAT SAU LA FURNIZORI, a incheiat anul 2005 cu profit. pret: 100 EURO
asigur gratuit intocmirea si depunerea actelor la Registrul Comertului.

contact la: bluehill@clicknet.ro
Discuție vand SRL
vand SRL infiintat in 2004 in Timisoara, obiecte de activitate: servicii si comert, neplatitor de TVA, platitor de impozit pe profit, a avut 4 luni de activitate, FARA DATORII LA STAT SAU LA FURNIZORI, a incheiat anul 2005 cu profit. pret: 100 EURO
asigur gratuit intocmirea si depunerea actelor la Registrul Comertului.
Răspuns la discuția Modificare forma juridica !
pentru documentatia completa vezi la www.onrc.ro - formalitati este un ghid de completare a cererii de inregistrare si acolo iti da tot ce trebuie sa contina dosarul de registru pentru depunerea fiecarei mentiuni in parte
eu dupa ala lucrez si la Timisoara chiar si referentii de la ORC se ghideaza dupa el
in orice caz, eu am avut o astfel de mentiune: se referea la un SA care era in divizare partiala si fiindca in urma divizarii SA-ul ramasese cu 4 actionari am facut hotararea AGA si actul aditional de transformare a formei juridice si le-am depus pe ultima etapa de divizare.
bineinteles ca in cazul tau, atat cesiunea cat si schimbarea formei juridice vor fi publicate la M. Oficial, dar eu zic ca pot fi depuse impreuna... altfel, daca depui cesiunea singura, dupa ce se publica la monitor si se da hotararea judecatorului delegat, teoretic SA-ul se afla in pericol de dizolvare, nu? ... daca se reduce numarul actionarilor sub minimul prevazut de lege.....
inca ceva: cand faci hotararea de modificare a formei juridice, ai grija sa pui un articol separat prin care faci transformarea actiunilor in parti sociale.... si mare grija, ca daca ai avut actiunea de 1.000 lei vechi, dupa ce faci transformarea trebuie sa majorezi valoarea nominala a partilor sociale....
daca vrei, da-mi o adresa de mail si iti trimit ca model actele care le-am depus eu.
Răspuns la discuția Modificare forma juridica !
faci cesiunea ca de obicei
dupa care mai faci o hotarare aga si un act aditional prin care hotarasti modificarea formei juridice
apoi redactezi un nou act constitutiv cu noua forma juridica (srl). actul constitutiv il redactezi pe modelul clasic, cu toate prevederile referitoare la sediu, asociati, forma juridica, denumire, capital social etc
le depui pe toate in acelasi dosar la orc
Răspuns la discuția formulare noi la ORC?
multumesc frumos