avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate curtachev

Activitate curtachev

Va salut.
Detin un moped de 400 cc care in acte este trecut ca motociclu si as dori sa stiu daca este obligatoriu sa il inmatriculez la politie sau doar sa il inregistrez la primarie.In legislatia de specialitate se face referire la mopede nu si la motocicluri.Daca sunt prins de organele de politie circuland cu acest motociclu pe drumurile publice fiind inregistrat la primarie ce pot pati si care este baza legala.Precizez ca sunt posesor de permis de conducere categoria A.
Răspuns la discuția Acces furnizare gaze
multumesc pentru raspuns
Locuiesc la bloc si in anul 2012 am facut demersuri pentru a-mi monta centrala. Am facut dosarul pentru avizare, luand semnaturi de la ceilalti vecini care aveau montate centrale pe scara, in afara de unul singur care era plecat in Italia.Am obtinut avizul si mi-a fost montata centrala.Acum vecinul de la care la momentul respectiv nu am luat semnatura imi solicita o suma de bani ca si cota parte la coloana de gaze pe care a montato el.Eu i-am cerut sa imi prezinte factura cu cat a platit pe aceasta coloana insa acesta a spus ca nu o mai are si imi cere o suma care mi se pare exagerat de mare.Eu i-am spus ca nu pot sa ii dau acesti bani iar acesta a spus ca va solicita la societatea de gaze sa fiu debransat de la coloana sa.Doresc sa stiu daca acest lucru este legal si posibil?
Discuție mostenire
Parintii mamei mele au decedat.Ea a stat impreuna cu acestia in casa care este pe numele lor si s-a ocupat de inmormitarea lor.Mama doreste sa faca dezbaterea succesiunii pentru trecerea casei pe numele ei, cele doua surori pe care le are fiind de acord cu acest lucru.Casa este batrineasca si nu are autorizatie de constructie, carte funciara si intabulare.Care sunt pasii care trebuie urmati pentru dezbaterea succesiunii, ce documente trebuie intocmite si care sunt costurile, in mare.
Buna ziua.Doresc sa ma lamuriti cu privire la conditiile cumulative pentru avizarea debransarii de la termificarea centralizata in vederea motarii centralei de apartament.Am intocmit documentatia de debransare,am obtinut acordul asociatei de proprietari insa unul dintre vecini refuza sa semneze acordul intrucit eu am refuzat sa semnez acordul de debransare al acestuia fara sa isi monteze centrala de apartament.Vreau sa stiu daca cei de la societatea de termoficare imi pot aviza favorabil cererea de debransare fara semnatura acestuia.