Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Legislatie rutiera -inmatriculare moped (motociclu)
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Legislatie rutiera -inmatriculare moped (motociclu)

Va salut.
Detin un moped de 400 cc care in acte este trecut ca motociclu si as dori sa stiu daca este obligatoriu sa il inmatriculez la politie sau doar sa il inregistrez la primarie.In legislatia de specialitate se face referire la mopede nu si la motocicluri.Daca sunt prins de organele de politie circuland cu acest motociclu pe drumurile publice fiind inregistrat la primarie ce pot pati si care este baza legala.Precizez ca sunt posesor de permis de conducere categoria A.
Ce spuneti Dvs este un nonsens. La 400 de cm cubi in mod sigur nu este moped. Primaria nu il va inregistra asa ca nu trebuie sa va faceti probleme ca o sa va prinda politia cu alte acte decat cele legale.

Un moped (sau: ciclomotor) este un vehicul cu două, trei sau patru roți, a cărui viteză maximă prin construcție nu depășește 45 km/h și care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depășește 50 cm³ sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW.(Conform OUG Art.6 alin.(21))