avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate racataian

Activitate racataian

Buna ziua,
am avut un card virtual Unicredit si am facut in mai o plata online catre decathlon. De atunci nu l-am mai folosit si nimeni nu a avut access la el , neexistand fizic. . In 28 August cineva a facut o plata de 320ron cu cardul virtual catre un magazin in America. Suspiciunea e ca ori baza de date Decathlon a fost sparta ori cea Unicredit. Cei de la banca nu imi raspund. Magazinul din America a raspuns in prima faza apoi pauza. CE ma sfatuiti sa fac? Are rost sa merg la politie?
Salut, in 2016 am cumparat o masina din Germania si am platit la dealer pretul net. Cumpararea s-a facut printr-o firma din Bucuresti iar la intoarcerea in tara, am primit contract de vanzare cumparare si am inmatriculat-o. Chiar inainte de a o inmatricula s-a inasprit legislatia la noi si mi s-a cerut niste acte in plus la inmatriculare de la firma respectiva si in final s-a facut inmatricularea. Firma am inteles ca e scutita de Tva pentru importuri auto. Firma inca exista si tot la fel procedeaza. Patronul firmei m-a asigurat ca totul e legal si nici nu avut vre-o problema dar ma tot intreb.
Exista riscul sa am probleme cu masina in Germania din cauza neplatii Tva-ului? Nu stiu cum functioneaza transferul tva-ului intre statele UE.
Salut, eu am renuntat la proces pentru ca am facut o prostie. In noaptea accidentului dupa ce am dat declaratia la politie, am vrut sa fac o hartie oficiala sa predau caprioara cuiva. Mi-au zis ca trebuie sa stau pina dimineata. Mai eram cu inca 2 prieteni, eram obositi, am chemat pe alt prieten dupa mine sa ma remorcheze asa ca nu am putut astepta. Mi-au zis sa declar ca, caprioara " a fugit de la locul accidentului". Din cauza asta avocatul fondului de vanatoare a contestat ca as fi lovit o caprioara cu toate ca aveam martori, pe motiv ca nu suntem experti in animale :). Avocatul meu mi-a zis ca ar fi bine sa renunt
Răspuns la discuția Servitute drum pt utilitati
Proprietarul vrea o suma de bani pt a-mi da acordul si de a pune in CF-ul drumului, dreptul de servitute a parcelei mele, deci teoretic nu ar trebui sa mai am probleme dupa.
Conform legii stiu ca proprietarul are drept de despagubire dar acesta e un drum important in comuna si foarte vechi, deserveste sute de case dintr-un cartier apropiat fiind unica cale de acces. Mi se pare gresit ca doar mie sa mi se ceara bani

Cred ca ar trebui ca proprietarul sa il predea primariei si acordul de racordare sa fie gratuit.
Buna ziua,
am cumparat recent o casa si am angajat o firma sa ma racordeze la reteaua de gaz care se afla peste drum de casa. Am aflat ca drumul este proprietate privata desi este unul dintre cele mai circulate din comuna si deserveste un intreg cartier. CF-ul meu nu are drept de servitute in CF-ul drumului iar proprietarul drumului imi cere o suma mare pentru a-mi da acordul.
Ce ma sfatuiti? Sa ajung la o intelegere cu proprietarul sau pot sa il oblig sa imi dea acordul de a avea acces la utilitati.

Inca o intrebare: in ce conditii un drum trebuie predat autoritatilor locale? Ma asteptam ca un drum important din comuna sa apartina de primarie demult dar se pare ca nu.
Multumesc!
Ok, merci de raspuns, o sa imi caut unul in
Timisoara


[Mesaj editat - In forum nu se stabilesc relatii profesionale]
Merci de raspuns, timp am, bani pot face rost. Masina am reparat-o deja pe banii mei si am facut o evaluare tehnica, inainte, la un service autorizat. Se poate sa ma reprezint singur sau e prea complicat si e nevoie de avocat?
Multumesc!
Buna ziua,
am avutun accident cu o capriora care mi-a sarit in fata masinii intr-o noapte si mi-am stricat destul de rau masina. Mentionez ca am doar RCA.
Ma gandesc sa dau in judecata Asociatia de vanatoare din zona in baza -Legi fondului cinegetic si a protectiei vanatului 103/1996 art. 15 alin. 2
dar si administratorul drumului respectiv pt lipsa semnalizarii prezentei animalelor salbatice.- OUG nr. 195/2002 art.5. alin. (6).
As avea nevoie de un sfat daca exista sanse de a castiga sau daca ar trebui sa stiu de existenta altor legi care acopera asemena cazuri
Multumesc!