avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate Agripinna

Activitate Agripinna

Buna ziua. Spuneti-mi va rog daca se poate atribui serviciu de salubritate al unei localitati fara organizarea unei licitatii?
Va multumesc.
Buna ziua. Printr-o sedinta CA s-a dispus majorarea salariala cu 10% in cazul soferilor dintr-o companie. Cum procedez? Fac decizie de majorare salariala pt. fiecare salariat in parte (mentionez ca salariile difera de la un salariat la altul) sau fac doar o decizie colectiva prin care specific ca s-a dispus majorarea salariala cu 10%?
Fac si act aditional la fiecare salariat in parte, cu modificarea salariala?
Va multumesc
Răspuns la discuția Termen de prescriere creante
Va rog, sa ma ajute si pe mine cineva cu aceasta informatie.
Răspuns la discuția Termen de prescriere creante
M-am exprimat gresit. Facturile neachitate sunt din 31.08.2008 pana in 30.06.2012. Sa inteleg ca pot sa il actionez in instanta numai pt facturile neachitate din 07.2009 si pana in prezent? Va multumesc.
Buna ziua. Vreau sa actionez in instanta un debitor si ma confrunt cu urmatoarea situatie: facturi neachitate din data de 31.08.2008. In 01.03.2009 intervine un angajament de plata prin care debitorul isi insuseste intregul debit si se angajeaza sa il achite in transe lunare. Teoretic, acest angajamet de plata intrerupe prescrierea facturilor din anul 2008 pentru inca trei ani de zile. Problema este ca acei trei ani de zile s-au implinit in martie 2012. In prezent, ma mai pot ajuta in vreun fel de acel angajament pentru a scoate de la prescriere facturile din 2008? Pentru ce facturi il mai pot actiona in instanta pe respectivul debitor?
Va multumesc.
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Va rog, imi poate trimite si mie cineva sintezele pe mail relly_2910@yahoo.com? Multumesc anticipat! O zi buna si spor la invatat!
Buna ziua. Sunt parte intr-un proces pe litigii de munca. In prima instanta am castigat. Partea adversa a facut recurs, recurs ce s-a judecat la Curtea de Apel - sectia Conflicte de Munca si Asigurari Sociale. Aici recursul a fost admis, hotararea pronuntata fiind irevocabila, nu si definitiva. Mai am la indemana vreo cale de atac? Daca da, despre ce cale de atac ar fi vorba?
Va multumesc.
In formularea cererii de chemare in judecata am cerut judecarea cauzei in lipsa partilor. Problema e ca am indicat gresit articolul din codul de procedura civila si anume, am mentionat art 405 alin. (1) punctul 2 (din noul cod de procedura civila care inca nu este in vigoare) in loc de art 242 alin 2 din codul de procedura civila inca in vigoare. Mi se va lua in considerare, de catre instanta, si rugamintea de a se judeca pricina in lipsa partilor, avand in vedere ca am indicat gresit articolul?