Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare salariu tarifar de incadrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare salariu tarifar de incadrare

Buna ziua. Printr-o sedinta CA s-a dispus majorarea salariala cu 10% in cazul soferilor dintr-o companie. Cum procedez? Fac decizie de majorare salariala pt. fiecare salariat in parte (mentionez ca salariile difera de la un salariat la altul) sau fac doar o decizie colectiva prin care specific ca s-a dispus majorarea salariala cu 10%?
Fac si act aditional la fiecare salariat in parte, cu modificarea salariala?
Va multumesc
Modificarile salariului de baza, sau a altor elemente ale CIM, in pseta "salariul", se fac numai prin act aditional.
Decizia este doar un act administrativ.