avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate chckcarmen

Activitate chckcarmen

Răspuns la discuția Protectia copilului
"...Ceea ce urmaresc eu este sa avem cat mai multa liniste, din pacate inteleg ca in Romania lucrul acesta este foarte putin inteles, in special de catre tati..."


Doamna almamater,

Inteleg punctul d-v de vedere dar sunt deranjata de generalizari si de afirmatii de genul: "in Romania" este asa si altundeva ar fi mai bine. Lasati sa se inteleaga ca tatii occidentali ar fi mai responsabili, mai intelegatori si v-ar lasa linistita sa va ocrotiti minorul? Totul depinde de nivelul de cultura si de inteligenta emotionala a tatalui cu care aveti de a face. Nimic de a face cu nationalitatea lui.
Derapaje exista peste tot...Sa vedeti mai intai ce coruptie si derapaje sunt in occident si dupa aceea veti intelege...
Sa vedeti cozile la politie in occident pentru reclamatii in privinta nerespectarii "programului de vizita". Tati din state occidentale pe care noi "le admiram" isi permit sa rapeasca minorii de la domiciliul d-v cu complicitatea politiei si sunteti libera sa faceti plangere la politie ca oricum se vor lua masuri de forma.
Din nefericire familiile divortate cu copii isi expun copiii la traume psihice prin comportamentul lor nechibzuit si iresponsabil peste tot in lumea aceasta...Va asigur ca nu are nici o legatura cu Romania. Ba chiar indraznesc sa afirm ca in Romania esti mult mai linistit. In occident la o simpla reclamatie vi s-ar fi ridicat minorul, plasat si se facea ancheta dupa aceea...

Singura diferenta ar fi aceea de legislatie aplicabila pentru recuperarea pensiei alimentare in caz ca tatal nu plateste si ca exista o hot. jud. care stabileste suma si pana la ce data pensia trebuie platita in fiecare luna. Daca tatal este din occident este obligat sa plateasca pensia alimentara copilului minor sau major scolarizat si fara venit pana la o anumita varsta si daca a trecut o luna si nu a platit va puteti adresa unor organisme de Stat si platesc ele in locul tatalui executandu-l silit pe tata, daca are venit.

Poate se gandeste legiuitorul si la noi sa introduca ceva similar in legislatie. Este doar o sugestie daca tot se tot abroga si se promulga articole de lege "ad vitam aeternam"...Ca sa nu ramanem tot la Caragiale cu al sau: "...sa se revizuiasca dar sa nu se schimbe nimic..."
Am depus plangere impotriva fratelui, care m-a agresat si amenintat in domiciliul meu in prezenta "organelor", pe 17/11/2012 si m-am dus de nu stiu cate ori sa vad dosarul ca parte vatamata, fara nici un rezultat. Ultima oara am fost martea trecuta...
Cererea de consultare de dosar si sesizarea ca nu mi se da voie sa consult dosarul au fost considerate "plangere impotriva hotararii de NUP" pronuntata de primul procuror, hotarare care nu mi s-a comunicat niciodata...Printre randuri, la sesizare, domnul proc spune foarte politicos si evident nu in acesti termeni, ceva de genul: "ba, oricum, noi facem ce "vrea" muschii nostrii..."
Răspuns la discuția Inselat de avocat
Doamna Mioara2012,

Daca nu aveti contract de asistenta si reprezentare cu un avocat, acesta nu are nici o obligatie legala sa va asiste si nici sa va reprezinte...Eu nu am fost acolo...Poate ca intentiona sa redacteze motivele apelului "pro bono"...Nu vad cum puteti sa dovediti contrariul prin email?

Eu nu sunt avocat, deci lasati-va sfatuita de un avocat!
Răspuns la discuția Inselat de avocat
Cum sa faca plangere cand nu are nici o dovada ca a platit?
#-o
Multumesc!
D-na Notar,

D-v explicati foarte clar si ati facut si munca notarului unde s-a deschis succesiunea precum si munca altora care au fost platiti sa explice... Eu insa, fara explicatiile d-v nu am inteles continutul legii invocate de notar, legea in temeiul careia notarul a dispus suspendarea, adica "in temeiul art. 108 lit C din Legea 36/1995 privind notarii publici si activ notarial repubicata
DISPUN
Suspendarea procedurii succesorale privind defunctul XXX, CNP XXXX, decedat in data de 04/11/2012, cu ultimul domicilui in XXX, in baza art. 108 lit C din Legea 36/1995 privind notarii publici si activ notarial repubicata."...
Cum in afara de d-v nimeni nu mi-a explicat, nu stiam ca exista doua cazuri/posibilitati de suspendare...

"Legea notarilor publici, republicată la 4 februarie 2013
Art. 107. La nivelul fiecărei Camere sau la sediile secundare ale acestora se ţine un registru de evidenţă a procedurilor succesorale şi opisul alfabetic al acestuia, administrat de către un compartiment din cadrul Camerei ce are ca atribuţii ţinerea evidenţelor cauzelor succesorale de competenţa notarilor publici care îşi desfăşoară activitatea în circumscripţia sa.
Art. 108. în registrul de evidenţă a procedurilor succesorale se înregistrează toate cererile de deschidere a procedurilor succesorale care se soluţionează de către notarii publici din cadrul Camerei."

Va multumesc foarte, foarte mult!

Va doresc seara frumoasa!:vishenka:
Da, am inteles sa nu intervin in alte topicuri cu acelasi topic.

Sunt perfect lamurita, (adica de loc), dar am sa va urmez sfatul...
Inteleg perfect ca sunteti ocupata...

Va cer scuze pt timpul rapit pt redactarea raspunsurilor la intrebarea mea.
Cred ca intrebarea mea v-a agasat si inteleg...Credeam ca este nevoie de o incheiere de la notar pt a deschide actiunea in justitie cand succesiunea a fost deschisa la notar si este in curs de desfasurare, dar se pare ca am inteles gresit...

Inca o data : "mea culpa".

Va doresc o zi superba!:vishenka:
As fi dorit sa stiu parerea unui notar, adica a d-v sau a altui notar de pe forum. Mentionez ca in nici unul din topicuri nu am avut parera unui notar. Puteti verifica cu adminul.

Am avocat...

Cel de acum ma sfatuieste ca este o infractiune complexa: amenintare plus lovire si ca trebuie introdusa actiune in domeniul penal...Procul mi-a raspuns ca pot sa introduc actiunea in penal in rastimp de 20 de zile...Deci dpdv avocatesc este OK.

Interesanta opinia d-v... Eu am mutat actiunea in instanta?
Nu am obtinut nici o incheiere, nici un certif de mostenitor si m-am dat in judecata singura fara ca macar sa fiu la curent? Ce QI credeti ca am? (Este retorica intrebarea?...)
Am remarcat ca actiunea este in instanta...:stunned:

Daca cititi atent postarea in incheierea notarului scrie ca: \"La data de 28/01/2013 d-na XXXX(eu) a formulat o noua cerere prin care a solicitat amanarea procedurii succesorale...\"

Deci ultima actiune facuta de mine la notar a fost o cerere de amanare a succesiunii, in asteptarea unei liste corecte a inventarului masei succesorale.

[...]\"\"La data de 15/05/2013 a fost depusa la dosar de catra d-na XXXXX (numele mamei) o cerere de suspendare a succesiunii la notariat, la care a anexat Certificatul de grefa nr. XXXX (nr. dosarului din instanta actual, dosar aflat pe fond inca), eliberat de Judecatoria sect 1, Bucuresti, din care rezulta ca aceasta si fiul ei s-au adresat instantei judiciare pt dezbatera succesiunii, cu termen in dat de 18/06/2013\"

Deci mama si fratele au introdus actiunea in instanta pentru stabilirea masei succesorale, actiune in care sunt parata.

[...]\"In temeiul art. 108 lit C din Legea 36/1995 privind notarii publici si activ notarial repubicata
DISPUN
Suspendarea procedurii succesorale privind defunctul XXX, CNP xXXX, decedat in data de 04/11/2012, cu ultimul domicilui in XXX, in baza art. 108 lit C din Legea 36/1995 privind notarii publici si activ notarial repubicata.
Tehnoredactat XXXX
S-a achitat taxa de 496 de lei cu bon fiscal nr XXXX/ 15/05/2013 de catre d-na XXX (numele mamei mele) care a ridicat in doua exemplare pt ea si fiul acesteia XXXXX (numele fiului).\"

Deci suspendarea s-a facut de catre notar pe 15/05/2013 si inmanat mamei si fratelui. Cei doi insa au introdus actiunea in justitie pe 11/02/2013, cf portal jud sect 1.

Intrebarea mea adresata d-v a fost: \"Cum a fost posibil ca actiunea sa fie deschisa la notar si in instanta in acelasi timp, fara incheierea de la notar caci actiunea a fost introdusa pe 11/02/2013 si incheierea inmanata mamei pe 15/05/2013 cand mama achitata taxa de 496 de lei, (pt incheiere, pt onoraiul notarial? Nu este specificat\"

Evident daca sunteti ocupata si nu puteti raspunde inteleg.

Va multumesc pentru raspuns!
Am sa verific la dosar, dar daca nu ma insala memoria am vazut scris ca s-ar fi eliberat un certificat de mostenitor fratelui. Am sa merg la instanta sa verific...
Am un avocat. Au intervenit chiar doi pe dosar.
Eu am cerut o incheiere, fiind amenintata, cred ca am semnat o cerere pt suspendare, dar sub presiunea amenintarilor si la cererea notarului care sustinea ca incheierea e legata de suspendare. Matusa tipa la mine in cabinetul notarului...In anticamera notarului, prietenul fratelui ma ameninta telefonic iar fratele ma astepta pe drum spre notar dupa ce ma amenintase. De aceea am venit insotita de un martor, (altul decat cel care certificase ca sunt fata lui tata), de frica...Nu stiu cum sa va explic dar nu aveam de ce sa nu accept mostenirea, avand in vedere situatia mea. Incheierea am cerut-o in asteptarea rectificarii listei masei succesorale, pt a putea beneficia de cota din terenul care (am aflat ulterior) fuses "vandut" fratelui de catre parinti fara stirea mea...
Cand nu esti din breasla si esti amenintata si sub presiune te poti incurca intre termenii incheiere si suspendare...De altfel nu se spune incheiere de suspendare?
Mea culpa! O sa incerc sa fiu mai putin confuza...

\"Incheiere de suspendare a succesiunii defunctului XXXX din data de , ora XXX, in dos succesoral nr XXX

Subsemnata XXXX, notar public, cerific urmatoarele.
La data de 26/11/2012, d-nul (numele fratelui meu) CNP XXXX, cetatean roman cu domiciliul in (numela tarii in strainatate, adresa) cu resedinta declarata in Buc, str Dornei 68, sect. 1, a depus cerere de deschidere a succesiunii defunctului sau tata XXXX, decedat la data de 5/11/2012, pt care am format dosar succesoral nr XXX
Pt aceasta succesiune am primit certif nr. XXX, emis de Camera Notarilor din Buc, certif nr XXXXX/2811/2012, emis de RNOS si Certf nr XXXXX/2811/2012 emis de RNTA. La data decesului defunctul era casatorit cu d-na XXXXX, fara conventie matrimoniala, care a incetat prin decesul sotului.
In cererea de deschidera a succesiunii a declarat ca mostenitori pe : XXX - sotia supravietuitoare, XXXXX(numele fratelui) fiu, si XXXXX (numele meu) fiica si a depus actele de stare civila ale acestora precum si copii xerox dupa actele de proprietate ale bunurilor mobile si imobile ce au apartinut defunctului sau tata, respectiv:
- actiuni
- cota parte de 1/2 din apartamentul....
- cota parte din dreptul de concesiune...
In acest dosar am audiat 3 martori, X, Y si Z, (ultimul adus de mine dar fara specificare in incheiere), din care rezulta ca defunctul are sotie si doi copii; la data 07/12/2012 fiul defunctului, XXX a dat declaratie de accceptare in mod expres a succesiunii defunctului sau tata XXXX, precum si o procura de reprezentare la succesiune, mamei sale XXXX, acte aflata la dosar."

(Am fost agresata, insultata si amenintata de de frate pe data de 22/11/2012 in domiciluil meu diferit de declarat de frate, in prezenta a 2 agenti de proximitate, a mamei si a fiului meu., Cei doi agent de proximitate s-au luptat cu fratele amandoi, ca sa nu ma \"calce in picioare\" cum amenintase. Sunt in posesia unei adeverinte eliberate de circa de politie de teritoriu, precum ca a innaintat dosarul la Parchet si acum cateva zile mi s-a comunicat NUP-ul in scrisoare recomandata. Incadrarea s-a facut doar pt \"lovire si alte violente\" si nu pt amenintare...Fratele a exhibat cam 1000 de euro in lichid in timpul altercatiei si a plecat insotit de agentii de proximitate, dupa luarea declaratiilor. Mama a fost examinata de un medic de la 112, chemat de mine pt ca pretindea ca ar fi fost lovita de mine...Medicul nu a constata ninic si s-a suparat ca afost chemat degeaba si nu a lasat nimic scris.Desi am depus si cere scrisa si inregistrata la Parchet mi s-a refuzat accesul la dosar in repetate randuri...
Am mai primit o amenintare telefonica de la un prieten influent al fratelui in anticamera notarului cand m-am prezentat pe 14/01/2013)...


"La data de 14/01/2013, s-a prezentat la biroul notarial fiica defunctului, d-na XXXX, a depus o cerere de suspendare a succesiunii la notariat, pt a fi dezbatuta in instanta.

La data de 28/01/2013 d-na XXXX(eu) a formulat o noua cerere prin care a solicitat amanarea procedurii succesorale pana la data cand se va prezenta la notariat cu avocat, dar fara a preciza un termen cert."

Incorect, lista inventarului succesoral nu cupridea contul de economii al defunctului si un teren de 382 de metrii patrati cu imobil aferent unde a locuit tata pana la moarte si d-na notar a promis ca o sa o rectifice dar cuprindea un loc de veci mostenit de mama de la fratele sau. Mi-a cerut vreo 1000 de lei pt incheiere, (am si intrebat pe forum atunci, de ce e asa scump), Despre mentiunea ca as fi declarat ca urma sa vin la notar insotita de un avocat as vrea sa spun ca este nereala. Nu puteam sa vin cu avocat la notar pt ca nu aveam cei 1000 de roni ceruti pt incheiere si imi trebuiau si bani pt avocat in instanta iar eu nu dispuneam de nici un venit...

"Pt termenul din data de 15/05/2013 am facut citatii la domiciliul sotiei supravietuitoare , XXXX, si la resedinta din Romania a fiului defunctului, XXX, pt a lua cunostinta de cererea de suspendare formulat de fiica defunctului, XXXXX (numele meu).
S-a pus in vedere partilor ca trebuie sa incheie un act de lichidare a comunitatiii de bunuri cf. art 355 alin 3 din NCC."

(Eu n-am primit nici incheiere, nici citatie, si nu mi s-a pus in vedere NIMIC)!

"La data de 15/05/2013 a fost depusa la dosar de catra d-na XXXXX (numele mamei) o cerere de suspendare a succesiunii la notariat, la care a anexat Certificatul de grefa nr. XXXX (nr. dosarului din instanta actual, dosar aflat pe fond inca), eliberat de Judecatoria sect 1, Bucuresti, din care rezulta ca aceasta si fiul ei s-au adresat instantei judiciare pt dezbatera succesiunii, cu termen in dat de 18/06/2013
Pe portalul instantei data inregistrarii spetei este de 11.02.2013!

in temeiul art. 108 lit C din Legea 36/1995 privind notarii publici si activ notarial repubicata
DISPUN
Suspendarea procedurii succesorale privind defunctul XXX, CNP xXXX, decedat in data de 04/11/2012, cu ultimul domicilui in XXX, in baza art. 108 lit C din Legea 36/1995 privind notarii publici si activ notarial repubicata.
Tehnoredactat XXXX
S-a achitat taxa de 496 de lei cu bon fiscal nr XXXX/ 15/05/2013 de catre d-na XXX (numele mamei mele) care a ridicat in doua exemplare pt ea si fiul acesteia XXXXX (numele fiului).
NOTAR PUBLIC, (stampila, semnatura indescifrabila).

Cf cu orig semnatura indescifrabila."

Eu am primit (nu mai stiu cand) o cerere de chemare in judecata de la mama in prezenta unei martore, cerere nedatata, adresata Presendintelui Judecatoriei sectorului 6, semnata de avocatul partii adverse. Aceasta cere m-a alarmat. M-am dus sa verific la jud sect 1 la avizier, am vazut speta afisata si m-am prezentat fara citatie si fara avocat si am cerut terment pentru angajarea unui aparator...

In acte in provenienta de la Cabinetul notarial adaugate la dosarul din instanta am vazut ca s-ar fi eliberat fratelui certificat de mostenitor...