avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate ellla_

Activitate ellla_

Pe de alta parte, din datele ce le detinem reiese ca putem usor proba o suma de bani incasata in urma vanzarii imobilului proprietate dinaintea casatoriei, respectiv prin contractul de vanzare-cumparare. Pe cand despre sume dobandite in timpul casatoriei nu s-a facut vorbire nicaieri, si daca s-ar face vorbire trebuie sustinuta - si as zice eu ca mai mult decat doar cu proba cu martori( extras de cont si dovada venituri!)
Proba cu privire la provenienta banilor utilizati pentru plata pretului o putem face cu ORICE mijloc de proba!!! Mai mult, exista o vanzare anterioara a imobilului ce a fost proprietate personala / bun propriu, vanzare care probabil a fost perfectata printr-un contract!!! Asadar aratam tocmai prin aceasta vanzare provenienta banilor!!! Si in plus avem la dispozitie proba cu martori!
Ca atare nu impartasesc opinia colegei Florentina!!
In concluzie, bunurile dobandite in timpul casatoriei prin eforturile comune ale sotilor fac parte din masa partajabila, nu si acelea ce sunt achizitionate inlocuind un bun propriu!
Av. Bujanca Monika
La data cea mai recenta aplicata de factorul postal(data stampilei postei) adaugati 12!
Duplicatul certificatului de nastere se elibereaza personal la serviciul de stare civila ori persoanei imputernicite printr-o procura notariala pentru a depune cererea si a ridica certificatul.
Atata vreme cat permisul e la dvs. si nu ati fost instiintat in vreun fel ca ar fi suspendat, inseamna ca aveti dreptul de a conduce. Asa ca da, puteti circula.
Si da, ar fi de recomandat sa legalizati sentinta.
Av. Bujanca.
Asa cum a raspuns mai sus colega cererea trebuie adresata instantei. S-ar putea ca administratia financiara sa compenseze cu alte plati pe care le aveti de achitat- daca aveti plati de facut catre finante- .
Felicitari inca o data si numai bine.
Av. Bujanca
Ati primit acasa sentinta? Ca daca nu au trecut 15 zile de la comunicare atunci.... nu a trecut destul timp.
Si cu privire la modelul de cerere aratat de colega, dvs. ati fost petent in respectiva cauza iar IPJ... a fost intimata.
Cu respect, Av. Bujanca.
Răspuns la discuția Mai citeste cineva carti?
yuki a scris:

in prezent citesc QUO VADIS? autor Henryk Sienkiewicz

si ca sa revin la subiect,parerea mea este ca in romania motivul pentru care oameni nu mai citesc o carte este sa zicem impartit.....sunt persoane care poate ar dori sa mai poata citi din cand in cand,dar nu au timp si bani......si mai sunt persoane care au bani ,au timp,dar considera ca cititul nu mai este la moda (acum avem internet,tv,jocuri pc)

Poate ca o sa para un comentariu sarcastic, dar timp avem toti in egala masura, respectiv 24 ore in fiecare zi. Tine doar de principiul in baza caruia in "distribuim"!
Daca Instanta admite plangerea atunci admite tot ceea ce ati cerut. Daca nu admitea tot ati fi constatat ca " Instanta admite IN PARTE" ... si ar fi ramas de vazut care... parte.
Apoi... FELICITARI!!!
Si mai apoi ... se va comunica probabul dupa 30 de zile, adica 40-50... depinde cum se lucreaza la voi, in sensul ca se cam apropie vacanta judecatoreasca!
Si da, daca face recurs politia veti fi citat, dar pana sa fiti citat socotiti termenul pana la care pot sa faca recurs dupa ce vine sentinta si mergeti cu ea la Judecatorie si intrebati daca s-a depus recurs.
Felicitari inca o data! =D>
Av. Bujanca Monika
Răspuns la discuția Mai citeste cineva carti?
Eu o sa va recomand un site de...lectura: shelfari! Excelent pentru recomandari si idei pentru o carte buna si pe gustul... fiecaruia.
Si ca sa postez si la subiect, cred ca se citeste mai putin decat altadata, insa parerea mea este ca inca se citeste. Si cu privire la obiceiuri, am observat la "altii"- ca nu conteaza la cine- ca citesc aproape toti in metrou! Si cu preponderenta erau tineri.
Inspiratie placuta pentru cei care cauta "recomandari" pentru citit.
P.s. Citesc Magicianul- Fowles- excelenta!!