avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Activitate cristiclaudiu

Activitate cristiclaudiu

Răspuns la discuția Partaj succesoral la mediator
Deci obligatoriu trebuie sa mearga sa isi ia cert de mostenitor.
Multumesc!
Răspuns la discuția Partaj succesoral la mediator
Toti 3 au facut acordul de mediere ,dupa care au mers la notar,in acordul de mediere au impartit decat 2 frati,unul renuntand prin declaratie notariala la mostenire.Notarul a specificat faptul ca nu poate vinde , deoarece nu au avut cert de mostenitor,si el nu poate elibera deoarece nu era din judetul de unde provenea mostenire.Intrebarea mea este,daca mama mea doreste sa vanda,trebuie sa reia procedura de la zero,sau exista alta posibilitate?Terenul care doreste sa-l vanda este inscris in Registrul agricol pe numele mamei, in urma acestui acord de mediere autentificat.
Multumesc!
Răspuns la discuția Partaj succesoral la mediator
Nu are valoare din punct de vedere juridic?
Răspuns la discuția Partaj succesoral la mediator
Deci acordul de mediere si autentificarea pe care le-au facut nu sunt valabile ?
Răspuns la discuția Partaj succesoral la mediator
Da,am omis ceva,nu au facut succesiunea ,parintii lor au decedat cu 15 ani in urma.Din trei frati,unul a renuntat la mostenire in actul de mediere si prin declaratie notariala.Impartirea a fost facuta intre mama mea si un frate.Doar ca , acordul de mediere si autentificarea notariala au fost facute in alt judet ,decat in cel unde era mostenirea,de asta vreau sa intreb ce pasi poate face mama mea pentru a putea vinde un teren.
Multumesc!
Buna ziua.Mama mea,impreuna cu fratii ei au facut un partaj succesoral,la mediator si autentificat la notar.Au impartit bunurile si terenurile dupa parintii lor decedati.La notar au fost instiintati ca pot impartii bunurile ,dar nu le pot vinde .Ce pasi se pot face daca mama mea doreste sa vanda un teren agricol.Multumesc!
OPC ma introduce ca si reclamant,daca deja sa dat o solutie pe aceleasi clauze,nu pot cere suspendarea procesului sau macar sa nu fac parte din procesul lor?
Buna seara.Daca se poate sa ma ajutati cu sfaturile de care am nevoie.Am facut o plangere la opc,impotriva unei societati financiar-bancara.Opc a facut proces verbal si a mers in instanta,intre timp eu am dat in judecata respectiva institutie unde am catigat pe fond.In cererea de chemare in judecata opc doreste sa ma introduca parte in proces.Intrebarea mea este pentru termenul in care sunt chemat ce pot face sa nu intru parte in proces,in conditiile in care nu am facut cerere de interventie,si deja intanta a dat un verdict favorabil.Multumesc.
Răspuns la discuția termen de judecata
Va multumesc.
Răspuns la discuția Plata cass la ii
■ Reţinem categoriile de contribuabili care NU au obligaţia de a plăti CONTRIBUŢIA DE ASIGURÃRI SOCIALE.

● Într-un prim grup de contribuabili care nu datorează această contribuţie se înscriu cei de mai jos dacă persoanele respective sunt asigurate ale sistemului public de pensii sau dacă beneficiază de una din categoriile de pensii acordate în sistemul public de pensii:

a) întreprinzătorii titulari ai unei întreprinderi individuale;

b) membrii întreprinderii familiale;

c) persoanele cu statut de persoană fizică autorizată să desfăşoare activităţi economice;

d) persoanele care realizează venituri din profesii libere;

e) persoanele care realizează venituri din drepturi de proprietate intelectuală, la care impozitul pe venit se determină pe baza datelor din evidenţa contabilă în partidă simplă;

f) persoanele care realizează venituri, în regim de reţinere la sursă a impozitului pe venit, respec
Este doar pentru pensionari sau si pentru cei care platesc cas(contributia de pensii)Multumesc.