avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate NoY

Activitate NoY

Buna ziua,
Sunt asociat intr-un SRL cu 50%, iar diferenta de 50% este detinuta de un cetatean strain, care este plecat din tara, si nici nu mai stiu unde l-as putea gasi.
Administratorul societatii este o alta persoana, tot cetatean strain, care nici ea nu este de gasit.
Ce as putea sa fac eu ca sa ma retrag din firma, avand in vedere ca nici nu putem functiona, dar singura nici nu pot sa inchid societatea?
Eu nu mai doresc sa fiu asociat in aceasta societate. Va rog sa imi recomandati o solutie.
Multumesc.
Buna ziua,
Sunt asociata intr-un SRL cu 50%, impreuna cu un alt asociat, care detine diferenta de 50%. El doreste sa imi cedeze partile lui sociale. In afara de hotararea AGA, in care sa mentionam ca asociatul X cedeaza partile sociale "cu titlu gratuit", mai este nevoie de contract de cesiune?
In cazul in care este nevoie, ma poate ajuta cineva cu un model de contract de cesiune?
In afara de acestea ar mai fi nevoie si de altceva?
Multumesc anticipat!
Va multumesc frumos pt raspuns si pt urare :)
O zi frumoasa!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti care sunt toate legile/ordonantele sau alte instrumente care reglementeaza concediul pentru cresterea copilului si concediul pre si post natal, sau orice articole de care se poate folosi o proaspata mamica :D
Multumesc frumos.
Va multumesc foarte mult pentru lamurire!=D>
Va multumesc frumos pentru raspuns.
As avea, insa, inca o intrebare.
In calculul dumneavoastra referitor la indemnizatia pe perioada concediului pre si post natal, ati aplicat 85% la veniturile nete, insa, citind alte discutii pe forum, inteleg ca cei 85% se aplica la media veniturilor brute pe ultimele 6 luni.
Deci, intrebarea mea ar fi: cei 85% se aplica la veniturile brute sau nete pe ultimele 6 luni?
Multumesc.
Buna ziua,
In data de 17 aprilie 2012 am intrat in concediu prenatal.
In data de 17 mai 2012 s-a nascut copilasul.
Salariul brut este 3.200 RON, iar salariul net este 2.212 RON.
Media salariilor brute pe ultimele 6 luni (lunile octombrie 2011 - martie 2012) este: 3.360 RON
Media salariilor nete pentru aceasta perioada este: 2.352 RON.
Media salariilor brute pe ultimele 12 luni (aprilie 2011-martie 2012) este: 3.410 RON
Media salariilor nete pe ultimele 12 luni, aferente aceleiasi perioade, este: 2.373 RON
In luna februarie 2012 am avut 6 zile concediu medical.

Va rog sa ma ajutati si sa imi comunicati :
1. Care este nivelul indemnizatiei in perioada concediului pre si post natal?
2. Care este nivelul indemnizatiei in perioada concediului de ingrijire copil, in cazul in care optez pentru 12 luni?
3. Avand in vedere ca din 31 martie 2012, trebuie sa stea tatal copilului timp de 1 luna cu acesta, considerati ca este suficient sa imi reincep activitatea in data de 16 aprilie 2013, ca sa beneficiez de stimulentul de insertie de 500 RON?
4. Care sunt demersurile, dupa ce solicit angajatorului reinceperea activitatii? (adica in cat timp si unde trebuie sa depun documentele doveditoare)
5. Acest stimulent se acorda pana cand implineste copilul varsta de 2 ani?

Va multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra !