avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate florinanton47

Activitate florinanton47

Pot renunța la moștenire de pe acum urmând că mama sa lase prin testament nepoatelor ,una fiind fiica mea și celelalte frate defunct,in procentele adecvate fiecăruia?Exista șansa să se vândă astfel legal locuința iar eu să obțin o sumă oarecare,care mi s-ar cuveni?
Sunt executat silit pentru un împrumut la care am girat cu semnătura și salariul.In sens teoretic ,daca mama decedează este obligatorie de făcut dezbaterea ,se poate amâna sine die,pot renunța in timpul vieții ei la partea mea de moștenire rămânând posibilitatea unui testament ulterior pentru fiica mea de la bunica ei?Fara că în felul ăsta să fie atacat d banca sau executori.Si daca exista riscul că în momentul acceptării moștenirii din partea mea pe locuință mamei sa fie supus atacului executorului bancar,când s-ar produce asta?Dupa ce face notarul contractul și îl trimite în cadastru?Iar daca renunț acum la tot mama mea poate face testament adresat direct nepoatei.Mai precizez că existe doua fete și sotie după frate defunct care ar participa la moștenire.
Daca mama mea va deceda iar eu sunt moștenitor că fiu in viața alături de doua nepoate și sotie frate decedat și sunt executat silit pentru un credit neachitat la timp,pot amâna amâna dezbaterea moștenirii sine die pentru a beneficia de bunurile moștenite ? Urmând să mă înțeleg ulterior cu ceilalți moștenitori?
Avem un teren situat in stradela Cetățuia 16,zona Frumoasa -Iasi,la aproximativ 100 m de o cale ferată și la vreo 8 km de aeroport.Am solicitat un certificat de urbanism in care se specifica că terenul respectiv se afla in zona de servitute aeronautică,lucru total imposibil după mine ,ținând cont de distanta (8 km) și de relieful terenului,jumătate deal.Este corect sau este o escrocherie a unor funcționari din Primăria Iași?Cum se poate repara situația,un nou certificat cu o noua solicitare?
Am un teren intravilan fara cale de acces.Primaria Iași îmi spune că pentru a avea succes să-muu ofere calea de acces trebuie sa am obligatoriu și un certificat de urbanism eliberat.Este adevarat sau nu este o condiție obligatorie a căii de acces?Inițial am primit-o anul trecut pe tot anul,am platit 6000 Ron pe tot anul,acum îmi spune Primăria că asta-i condiția:primesc cale de acces daca am și certificatul de urbanism,este adevărat?
Dacă mi s-a eliberat un teren prin legea 10 ,fara cale de acces,ce cai de atac am ulterior?Am dreptul la cale de acces gratuit,sau trebuie sa plătesc un proiect de cale de acces și respectiv o chirie lunara primăriei Iași,că proprietar al spațiului care îmi folosește drept cale de acces.Intreb asta deoarece pentru 58 mp plătesc aproximativ 450 Ron la 3 luni și drept să spun mi se pare cam mult pentru o persoana fizica!
Buna ziua!Doresc sa exprim o nelămurire,poate mă ajuta cineva.Avem un teren de 527 mp situat in spatele unui ansamblu de trei clădiri,in care sunt diverse societăți.Am solicitat de la primărie să-mi elibereze o cale de acces,deoarece terenul nu are ieșire la strada.Mi s-a eliberat acea cale contra unei taxe de 492 Ron pe luna.Problema este pe o porțiune din calea de acces există o parcare,delimitată ,care îmi împiedică accesul la calea de acces pe toată porțiunea de teren pentru care plătesc acea taxa,adică acel front la strada de 4 metri.La solicitarea mea Serviciul Parcări îmi spune că acea parcare nu se afla in administrarea Primăriei Iași iar daca am opreliști sa folosesc calea de acces pe toată suprafața pe care o reclam că fiind încălcată nu am decât să mă adresez Serviciului GIS Cadastru și să-mi îngrădesc terenul.Este normal așa ceva,să-mi spună serviciul Parcări sa fac asta?
Buna seara!Am și eu o întrebare! pe un teren proprietate, au crescut în neorânduială fire subțiri de arbuști și tufișuri țepoase pe care mă gândesc să le elimin,cu o foarfeca.Am nevoie de o permisiune specială pentru asta de la primărie sau ocolul silvic dacă tufișurile nu depășesc 25 mp pe care au crescut iar copăceii care mai sunt nu trec de 2-3 cm la baza,fiind dotați cu o mulțime de crengi uscate.Mentionez că terenul doresc să-l pun in vânzare și mă gândeam să-l fac mai vizibil.Sau sa las sarcina asta viitorului cumpărător?
Mulțumesc Vladislav 20,am înțeles mai bine de la tine decât de la un birocrat cu salariu uriaș.O zi frumoasă!
Va mulțumesc,dar vreau sa fiu bine înțeles.Dumneavoastra spuneți că pe certificatul de urbanism in care scrie curți, construcții pot sa fac fie o casa fie altceva,dar funcționara de la primărie a spus că asta înseamnă după capul ei un loc,o curte adică,in care îți aduni niste materiale.Sa înțeleg că este în afara problemei total,sau doar rău intenționată,asta in condițiile in care există niste vecini foarte deranjați că le-am micșorat proprietățile ocupate ilegal prin venirea mea.Va mulțumesc G.I.Jane