avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate sc vox legis corp srl

Activitate sc vox legis corp srl

veti primi o somatie de la executor cu un termen (de regula 1 zi) in care sa achitati, iar daca nu puteti fiti executati silit pe bunuri, venituri samd.
este discutabil stimate coleg (daca imi permiteti sa va apelez asa), CCr a "abrogat" (declarat neconstitutional) abrogarea, si a curs multa cerneala pe hartie de atunci. iar daca ICCJ prin RIL spune ca CCR nu ....nu stiu ce, inseamna ca suntem in Romania si mi-ati amintit de minunata controversa. totusi eu raman pe decizia CCR care este singura inst. care are autoritatea de a interpreta OFICIAL Const. fata de care si ICCJ trebuie sa se supuna. pana la urma judecat. (chiar de la ICCJ) se supune legii, iar Const. are forta supralegislativa. cu mult respect.
studiati situatia la ambasada SUA. aveti, in calitate de cetatean maghiar, Visa Waiver, dar precizez ca trebuie sa o solicitati, iar obtinerea vizei NU VA GARANTEAZA INTRAREA IN SUA, ci doar imbarcarea catre SUA. la frontiera va pot respinge, cu viza cu tot, fara obligatia de a va oferi o explicatie. va rog sa studiati suplimentar si sa luati sub beneficiu de inventar ce v-am spus, cu toate ca nu cred ca ma insel. am viza pe 10 ani si am calatorit in SUA (NY).
domnule winter stiti, ca occidental, mai bine decat noi ca trebuie sa apelati la un ajutor specializat, altfel cred ca o sa asteptati multe anotimpuri (ierni?) solutionarea problemei dvs.
pt. neplata pens. de intretinere sanse totale pt. intarzierea, cu rea credinta, mai mare de 2 luni. ...pt. insulta (nu este calomnie din ce povestiti) sanse discutabile, o data ca unii spun ca este altii ca nu este infractiune ( cred ca cunosc problema dar nu o dezvolt ci spun doar ca este dupa ce CCR a spus ca este infractiune), dar aveti PROBE sustenabile?
Răspuns la discuția drept comun
va mai raspund cu placerea ca sunteti interesat de un domeniu in care cred ca nu profesati. daca veti fi mai explicit va pot dezvolta, daca nu , in civil care inseamna si familiei, profesionisti (comercial pe ritul vechi) samd, sunt proceduri de drept comun (o cerere pe fondul cauzei, taxata etc) si proceduri speciale (acum ord. de plata), somatii, ord. presedintiala, cereri cu valoare redusa si nu numai (taxate si ele, dar diferit). dif. majora este ca pe dr. comun avem autoritate de lucru judecat, iar pe (UNELE) proc. speciale nu. succes la examene sau la pofta dvs. de autodidact.
Răspuns la discuția Deductibilitate facturi
nu mai cereti nimic si stati linistit pt. ca oricum cand vin dnii. gasesc ceva. iertare pt. datul cu parerea eu sunt jurist si va dau dezlegari in acte contabile, dar sunt administrator de firme (de nu spun cati ani).
simplu o cerere la autoritatea respectiva (primaria sect. X) si apoi (daca e cazul) obtinerea autorizatiilor necesare functionarii.
Răspuns la discuția Corectare bilant
prin urmatoarele balante/bilanturi se pot evidentia cheltuieli care au scapat la precedenta inchidere de conturi contabile (un fel de indreptare de eroare materiala), dar isi fac efectul dupa.
Răspuns la discuția Deductibilitate facturi
cereti furnizorului sa anuleze si sa refaca factura, pt. ca nu cred ca este imperios, dar un control mai catolic decat Papa poate gasi nod in papura, altfel in dubio contra fiscum, adica unde este indoiala trebuie interpretata in favoarea dvs. eu nu mi-as face probleme pt. ca sunteti inregistrat platitor TVA deci si deduceti, dar nu e pielea mea la saramura. oricum daca aveti/nu aveti basca e problema oricand.