Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Corectare bilant
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Corectare bilant

Buna seara,

As dori sa stiu daca un bilant depus se mai poate corecta? Mai precis in cazul in care anumite cheltuieli au fost complet omise din situatia contabila.

Multumesc.
prin urmatoarele balante/bilanturi se pot evidentia cheltuieli care au scapat la precedenta inchidere de conturi contabile (un fel de indreptare de eroare materiala), dar isi fac efectul dupa.
Nu se depune rectificativa la bilantul odata depus. Veniturile sau cheltuielile omise vor fi inregistrate prin contul 1174 "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile" in anul urmator. Daca ati apucat sa depuneti declaratia 101 si nu ati cuprins nici in ea acele venituri sau cheltuieli, pe acesta o puteti redepune corect.
Va multumesc mult pentru raspunsuri.