avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate Florina-Corina

Activitate Florina-Corina

Răspuns la discuția Incetare CM pe perioada CIC
Am fost si am depus contestatie si am atasat si decizia de incetare CM cu 31.12.2015.
Asptept raspuns acum

Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Incetare CM pe perioada CIC
Buna ziua!

Cu toate ca am facut cererea de revenire cu data de 31.12.2015 pentru a mi se putea suspenda contractul de munca cu acordul partilor, am primit de la AJPS instiintare ca imi suspenda indemnizatia incepand cu 01.01.2016.
Din cat am vazut din decizie ei au inteles ca eu am revenit la serviciu propriu-zis.

In acest conditii pot sa contest decizia? avand in vedere ca eu nu am revenit la serviciu ci mi s-a suspendat contractul de munca....

Multumesc!
Răspuns la discuția Infiintare firma pe timpul CIC
Multumesc frumos!
Multumesc frumos!
Buna ziua!

Va rog frumos sa imi spuneti daca in perioada in care ma aflu in CIC pana la 2 ani infiintez un SRL (asociat si administrator 50%) - acest lucru atrage dupa sine suspendarea indemnizatiei? Sau acest lucru se intampla doar in momentul in care societatea inregistreaza profit...

Multumesc!
Buna seara!

Va rog frumos sa imi spuneti daca este posibil sa renunt la contractul de telefonie mobila fara a plati penalizari (inainte de termenul de 2 ani)?
Stiu ca s-a vehiculat la un moment dat ca ar fi ceva lege in acest sens si ca nu te mai pot obliga....

Multumesc!
Răspuns la discuția Incetare CM pe perioada CIC
Multumesc pentru raspuns!

Recapitulez ca sa verfic daca am inteles corect:
sa inteleg ca revenirea la munca si incetare CM o fac in aceeasi zi si astfel CCC nu imi este afectat
si
daca imi ofera "compensatii" (nu salarii compensatorii) - nu imi afecteaza plata indemnizatiei de CCC? (am gasit ceva explicatii referitor la asta aici pe site si asa am inteles...)

Multumesc si scuze daca ma repet dar nu vreau sa fac ceva care sa imi afecteze CCC-ul...
Răspuns la discuția Incetare CM pe perioada CIC
Multumesc frumos pentru raspuns!

Inca o lamurire va rog:

procedural care sunt etapele? Ce ma intereseaza este daca este nevoie sa anunt la AJPS ceva? Angajatorul mi-a spus ca va tb sa imi fac cerere de revenire la serviciu pentru cateva zile pentru a-mi putea inceta contractul de munca si a-mi vira salariile compensatorii (pentru care stiu ca nu se plateste impozit) - pentru acele zile tb sa mai anunt la AJPS ca sa imi intrerup CCC sau nu e cazul ?

Multumesc!
Buna ziua!

Momentan ma aflu in CIC pe perioada de 2 ani (pana la finalul anului 2016).
Am vb cu angajatorul si datorita unor modificari as vrea sa accept o oferta de incetare contract de munca (sunt pe per nedeterminata) cu acordul partilor incepand cu 31.12.2015 si cu plata unor salarii compensatorii.
Colega de la HR mi-a spus ca acest lucru nu imi va afecta in nici un fel CIC si indemnizatia imi va merge mai departe pana se fac cei doi ani.
Va rog frumos sa imi spuneti daca intr-adevar se poate acest lucru - desfacere CM cu plata salarii compensatorii fara a-mi afecta CIC?
Multumesc anticipat!
Corina Iosivoni
Buna ziua!

La intrarea in CIC stiu ca ti se suspenda contractul de munca, dar trebuie sa ti sa faca nota de lichidare?!?
La primul copil stiu ca nu mi s-a cerut asa ceva, acum imi cere si aceasta nota...

Multumesc