Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Renuntare contract telefonie mobila
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Renuntare contract telefonie mobila

Buna seara!

Va rog frumos sa imi spuneti daca este posibil sa renunt la contractul de telefonie mobila fara a plati penalizari (inainte de termenul de 2 ani)?
Stiu ca s-a vehiculat la un moment dat ca ar fi ceva lege in acest sens si ca nu te mai pot obliga....

Multumesc!
Nu penalitati platiti, ci despagubiri. Vedeti ce aveti in contract stipulat.
In lege scrie asa :
"dreptul consumatorului la denunţarea sau rezilierea contractului nu poate fi anulat sau restrâns de nicio clauză contractuală sau înţelegere între părţi, în cazurile prevăzute de lege, aceasta fiind considerată nulă de drept. Drepturile părţilor referitoare la o justă despăgubire nu vor fi afectate în cazul denunţării unilaterale”.
Multumesc frumos!