avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate smile2102

Activitate smile2102

Discuție pensie
buna ziua
-sunt nascut in 21 feb 1953
-in data de 4 martie 2015 m-am pensionat - pensie anticipata partial cu 30 % penalizare
-am avut o adeverinta de grupa 1 pentru 5 ani si 7 luni , dar deoarece a fost sub 6 ani nu mi-a redus virsta de pensionare, chiar daca mi-a fost luata in considerare la casa de pensii
-in data de 22 iunie a aparut legea 155 / 2015 care spune ca se poate reduce virsta de pensionare si cu adeverinte de grupa 1 sub 6 ani
-conform acestei legi ( 155/2015 ) am dreptul la 2 ani si 6 luni reducere la virsta de pensionare , adica in septembrie pot sa ptrimesc pensia intreaga
- va rog sa-mi spuneti daca sunt in drept sa solicit la casa de pensii sa-mi modifice incadrarea pensiei anticipate partial in aceste 2 luni ( iulie si august ) ... in sensul reducerii penalizarii de 30 % la valoarea corespunzatoare pentru 2 luni de pensie anticipata partial ... adica pentru aceste 2 luni pe care le mai am pina la pensia normala
-din cate am vazut eu ( este posibil sa nu fi vazut bine ) .. penalizarea la 2 luni de pensie anticipata partial este de 0.5 % ....
- in cazul in care am dreptate, iar casa de pensii refuza demersul meu , va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac sa-mi cistig drepturile
- va multumesc anticipat
x_mihai@yahoo.com
buna ziua .... ce se mai aude despre legegea aceea care reduce virsta de pensionare si la cei care au lucrat sub 6 ani in grupa 1 ????? am vazut ca de senat a trecut ... dupa 7 luni ..... Am vazut ca se dau tot felul de legi care maresc pensia la diferite categorii de persoane .... care mai de care mai privilegiate ....
Discuție pensie
buna ziua .... ce se mai aude despre legegea aceea care reduce virsta de pensionare si la cei care au lucrat sub 6 ani in grupa 1 ????? am vazut ca de senat a trecut .... dupa 6 luni ....
mi-am uitat parola ... cum fac sa o recuperez ? imi cere "parola veche" .... pe care eu nu o mai stiu ...
Discuție Pensie
buna ziua .... ce se mai aude despre legegea aceea care reduce virsta de pensionare si la cei care au lucrat sub 6 ani in grupa 1 ?????
Discuție Pensie
as vrea sa stiu daca s-a aprobat legea, sau actul normativ care stipula reducerea virstei de pensionare in cazul in care s-a lucrat in grupa 1 de munca minimum 2 ani.

smile2102