avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate prest

Activitate prest

Buna ziua
Cand am intocmit declaratia unica pt.anul 2019 am calculat bonificatii la impozit si contributii conform formularului.
Se mai acorda bonificatii daca platesc pana la data de 15.12.2019?
Daca nu se mai acorda,trebuie sa depun declaratie rectificativa?
Multumesc

Răspuns la discuția Cazare in regim hotelier
Revin cu precizari
Codul CAEN este 5510 dar nu este autorizata de Ministerul Turismului.
S-a depus documentatia,dar pana la finalizarea procedurii de clasificare,se poate emite factura de cazare cu TVA 5%?
Multumesc
Buna ziua.
O societate comerciala care are codul CAEN principal 6820 poate inchiria un spatiu in regim hotelier sau trebuie schimbat codul CAEN?
Poate beneficia de TVA-ul redus de 5% cu acest cod CAEN?
Multumesc
CIM a incetat in luna mai 2017.Cotele contributiilor sociale sunt cele actuale (de la data efectuarii platii) sau cele aferente anului 2017?
Suma aferenta CAS constituie stagiu de cotizare?
Multumesc
Buna ziua
Conform hotararii judecatoresti trebuie sa mi se restituie suma corespunzatoare concediilor de odihna neefectuate pe ultimii 3ani.
Care este baza de calcul si ce contributii se opresc?
Multumesc
Buna ziua
O societate a achizitionat in 2004 un imobil de la o persoana fizica.
Mentionez ca,imobilul este monument istoric.
Acum doreste sa-l vanda tot catre o persoana fizica.
Firma are ca obiect de activitate "inchirierea si subanchirierea bunurilor imobiliare" dar a facut notificare pt.TVA prin optiune.
In aceasta situatie,factura pt.vanzarea imobilului se intocmeste cu TVA?
Multumesc
Buna ziua.
In spatiul de desfasurare a activitatii unui PFA a avut loc un incendiu.In urma incediului a ars toata marfa existenta in spatiu,fapt mentionat si in PV al celor de la ISU.Mentionez ca,nu am avut polita de asigurare pt.marfa.
Pot scade gestiunea cu valoarea stocului existent in raportul de gestiune?

Buna seara
O persoana care se afla in concediu medical a fost internata in spital.
Cateva zile,cele doua concedii se suprapun.Se pot plati ambele concedii medicale?
Buna seara
Am terminat perioada de somaj la data de 10 iunie 2019.Urmeaza sa ma angajez dupa data de 01.07.2019.Beneficiez de prima de activare de 1000lei?
Mai am 5ani pana la pensionare.Suma de care beneficiaza angajatorul pe o perioada de 12luni este de 2250lei?
Multumesc
Buna ziua.
In spatiul de desfasurare a activitatii unui PFA a avut loc un incendiu.In urma incediului a ars toata marfa existenta in spatiu,fapt mentionat si in PV al celor de la ISU.Mentionez ca,nu am avut polita de asigurare pt.marfa.
Pot scade gestiunea cu valoarea stocului existent in raportul de gestiune?
Mai trebuie platit impozitul de 10%?
Multumesc