avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Activitate achimescu

Activitate achimescu

Va salut,
Va rog sa ma ajutati in privinta urmatoarei nelamuriri pe care o am.
Am platit doua taxe auto in anii 2010 2011, pentru care am deschis o actiune in instanta, una a fost castigata in luna aprilie anul acesta iar cealalta are data in octombrie, cu toate ca dosarele au fost depuse in acelasi timp.
Vreau sa stiu cat timp dureaza pana primesc decizia(sau ce trebuie sa primesc) de la curtea de apel sau finante(nu stiu de unde) ca trebuie sa merg sa imi primesc banii (stiam ca este un termen de 30 de zile).
Pot sa intreb la curtea de apel sau la finante cat mai dureaza pana o sa primesc acea decizie?
Va multumesc.
Revin cu o noua intrebare si un rezumat al cazului.
Mi-a fost anulat permisul(alcolemie) a trecut un an de la data ramanerii definitive si irevocabile a deciziei.
Intrebarea este: POT CERE AMNISTIA pentru a scapa de cazier?
Multumesc
Răspuns la discuția Legea handicapului
Data nasterii 21-09-1960 este pensionata pe caz de boala din 1998 si pensia de handicap o primeste din 1999-2000 aprox are 20 de ani in campul muncii(nu a fost angajata ca persoana cu handicap)
Handicap: deficienta functionala accentuata (gradul 2)
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea privinta:
Mama mea are un handiacp din nastere (legat de vedere), primeste pensie pe caz de boala si de handicap, mentionez ca are handicap de gradul 2. Mi-a spus ca pe baza LEGII HANICAPULUI ap putea primi o marire a punctului de pensie si implicit ar avea o pensie mai mare si ca varsta de pensionare ar fi redusa.
Ce imi puteti spune despre asta?
Va multumesc


asta inseamna ca nu este nimic ce m-ar putea obliga sa semnez actul aditional.
Va multumesc
Buna ziua,
Pe scurt, am fost trimis la un curs de catre angajator si astazi(la o saptamana dupa inceperea) am primit un act aditional in care scrie ca in cazul in care vreau sa plec mai devreme de 5 ani din firma trebuie sa platesc cursul, valoarea scade in fiecare an.
Nu vreau sa semnez acest act aditional, sunt cumva obligat sa il accept/semnez?
Mai am o rugaminte, sa imi spuneti cum pot obtine solutia finala completa.
Gata s-a termiant si recursul, condamnarea a ramas neschimbata adica recursul a fost respins ca nefondat.
La ce sa te astepti... asta depinde de alcoolemie, eu am avut 0.85 si 1, si am primit 10 luni cu suspendare,
In primul rand incearca sa gasesti un avocat cu experienta in genu asta de probleme si sa nu te uiti daca dai cu 200 de lei mai mult.Un avocat te poate sfatui cel mai bine acu depinde de cine ai noroc, sunt genul care iti promit marea cu sarea sunt incapabili sau nici macar nu se prezinta la proces(am patit) si mai sunt aceia care iti spun care sunt sansele, de aceea iti spun sa nu te zgarcesti la onorariu unui avocat cu experienta.
Din ce am experimentat eu din pacate, cazurile de alcoolemie au o toleranta "0" si o sa primesti o condamnare sub limita prevazuta de lege daca recunosti fapta.
Cel mai bine e sa vorbesti cu un avocat care te poate sfatui pe baza declaratiei tale si ce e bine sa faci.
achimescu a scris:

Am facut recurs... sper ca nu o sa astept jumatata de an acum


a venit si recursul, peste aprox 2 saptamani indepand de azi.
un sfat pentru cine mai face prostia de am facut-o eu SA ISI ANGAJEZE UNA AVOCAT BUN care stie ce are de facut.
si cel mai bun sfat NU MAI URCATI LA VOLAN DACA ATI CONSUMAT ALCOOL NICI SA PUI CONTACTUL LA MASINA.
Am facut recurs... sper ca nu o sa astept jumatata de an acum