avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate fifi53

Activitate fifi53

Lamuriti ma si pe mine va rog cu impozitele ce trebuiesc platite de catre sofer.( tansport alternativ)
Din suma incasa se retine zic 25% Uber, 10% firma partenera. (flota),
Din restul de 65% care intra in buzunarul soferului nu cumva imi va cere pe viitor ANAF impozitul pe venit? Cum se justifica fiscal banii virati de firma?
am si pfa dar diferenta mare intre cea ce tb sa plateasca un pfa ( impozit , cas, cass) si ce tb platit la o firma partenera , cum se explica diferenta ???
Lamuriti ma si pe mine va rog cu impozitele ce trebuiesc platite de catre sofer.( tansport alternativ)
Din suma incasa se retine zic 25% Uber, 10% firma partenera. (flota)Presupunem ca firma partenera isi plateste la zi toate taxele si impozitele,
Din restul de 65% care intra in buzunarul soferului nu cumva imi va cere pe viitor ANAF impozitul pe venit? Cum se justifica fiscal banii virati de firma?


Care este regimul fiscal al produselor date in custodie pentru testare ?
Mentionez ca activitatea de baza al firmei care da produsele in custodie este comercializarea acestor produse ( consumabil)
multumesc de raspuns ,
pentru inchiderea unui punct de lucru exista un alt formular , sau nu trebuie declarat ?
infiintarea unui sediu secundar care nu are obligatii fiscale ( fara angajati) trebuie anuntat la administratia fiscala teritoriala ,? cu declaratia 060 ?
Discuție Tichete cadou
O firma (persoana juridica) poate sa acorde unei alte firme tichete de cadouri in scop de reclama si publicitate.? Sau nu mai personei fizice se poate acorda ? Se plateste impozit la sursa.
avand in vedere OG.8/2013 cum se calculeaza impozitul prin retinere la sursa af. veniturilor obtinute din valorificarea produselor agricole -legume ,fructe
de ex. un srl care se ocupa cu vanzarea de legume si fructe , cumpara de la un producator pers.fizica 1000 kg de cartofi cu0.50 bani /kg , plateste 500 lei,
cum se impoziteaza , se calculeaza si 5,5%CASS ??
se intocmeste borderou de achizitie ? , tb sa aiba certificat de producator ?
mentionez ca producatorul nu este inregistrat la finante nu are decl.260
obligatoriu sa se inregistreze ??
Răspuns la discuția semnatura electronica
tb sa achizitionez pe numele contabilei care face declaratiile , altfel suntem in ac situatie ca si cu semnatura actuala , tb sa raspunda administratorul , directorul pt decl facuta de contabila noua ?, care nu stiu cat de stabila o sa fie , macar pe perioda de proba ar trebui o solutie
angajata firmei pe numele careia s- achizitionet semnatura electronica , se pensioneaza.Avand in vedere ca ea nu poate sa lucreze fiind in pensie anticipata , ce se intampla cu semnatura electronica cumparata pe numele ei ?. Poate sa foloseasca in cadrul firmei , altcineva cu acordul scris al pesoanei pe numele careia este emisa semnatura electronica. Ce este de facut ? Trebuie acizitionat o alta semnatura electronica ?