avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Activitate emanuel2001

Activitate emanuel2001

Discuție Poprire ANAF
Buna ziua,
Am primit o adresa de la anaf privind o poprire in val de 225 ron.Mentionez ca aceasta reprezinta suma care am primit-o ca si alocatie pt sustinerea familiei(monoparentala) in perioada 01.11.2011-31.03.2012-suma fiind de 45 de ron/luna
Primaria sect 1 mi-a acordat aceata alocatie deoarece eu am fost in somaj in acea perioada ,somajul fiind de 517 ron,si nu am avut al venit.
Intrebarea mea este trebuie sa restitui aceasta suma,si daca aveam dreptul de aceasta alocatie,pt ca mie nu mi se pare normal dupa atata timp sa platesc acesti bani de care am beneficiat,puteau cei de la primarie sa-mi spuna ca nu beneficiez de aceasta alocatie si era mai bine ,
Eu cu ce sunt vinovata si ce trebuie sa fac in acest sens.
Am fost in ambele locuri si la ANAF si la Agentia pt Plati si Inspectie Sociala si toti ma trimit de la "ana la caiafa",chiar nu mai stiu ce sa fac.Va rog mult ajutati-ma cu un sfat
1.copilul nu este trecut in certificatul de nastere
2.divortul s-a pronuntat in februarie 2001 iar eu am nascut in marttie 2001
multumesc mult pt raspunsuri,am fost casatorita cu tatal copilului dar am divortat cand eram gravida ,aproape sa nasc, pt ca nu am vrut ca acest individ sa fie tatal copilului,am vrut sa imi poarte numele meu,nu ma credeti o egoista daca eram o familie normala si ne intelegeam bine nu se ajungea aici dar am plecat de la el pt ca numai suportam jignirile,scandalurile si bataile asta in timp ce eu eram gravida.la timpul ala am chemat si politia ,a venit dar nu s-a intamplat nimic "ei nu se baga" poate daca ma omora atunci se sesizau,imi pare rau ca deschid acest subiect dupa atatia ani dar daca nu intervenea problema asta nu ma durea capul.copilul nu a fost niciodata interesat de el nici macar nu-l suporta,
vrea sa recunoasca copilul dar vrea mai intai sa se faca acest test sa fie sigur...
eu cred ca este nebun,ca normalnumai este
eu mi-am crescut cu demnitate acest copil,este cuminte si bun la scoala ,acum cand vom avea la anul examenul de capacitate fix aceasta problema imi trebuie
nu am sa platesc eu niciun test de paternitate ,nu ma poate obliga nimeni pt ca eu nu vreau nimic,atata timp cat el nu a platit nicio pensie alimentara timp de 14 ani de ce credeti ca as vrea acum?
vtreau sa stau linistita si atat
dupa 14 ani mai poate cere in instanta acest test de paternitate? si daca eu il refuz? problema e ca este copilul lui dar fiindca nu s-a interesat de copil 14 ani de zile nu imi mai este de niciun folos acum,nici pensie alimentara nici nimic.de incredintat nici nu poate fi vorba iar program de vizita peste cadavrul meu,nici moarta nu ii dau acest copil.numai eu stiu cate sacrificii am facut ca caum cand este destul de mare sa il ea el de-a gata .nici vorba
am o problema si am nevoie de aj dvs.
Am un copil de 14 ani,atunci cand am nascut tatal nu a vrut sa-l recunoasca,totul a mers normal eu nu am vrut sa mai aud de el-tatal-iar acum vrea sa faca testul de paternitate sa vada daca este copilul lui,intrebarea mea este de ce acum dupa 14 si-a adus aminte si ce intentii are,si care ar fi consecintele
Copilul nu vrea sa faca acest test,il poate obliga?
Poate instanta sa-i incredinteze copilul?


Discuție poprire anaf
buna ziua
am primit de la ANAF o instintare privind infintarea popririi care reprez venit despagubiri+raspunderi pf in val de 225
nu stiu ce inseamna dar imi comunica ca s-a luat masuraindisponibilizarii sumelor provenite din incasari.
mentionez ca deja am o poprire de 1/2 din salariu
multumesc
Răspuns la discuția Neplata concediu de odihna 2013
buna ziua,
nu mai lucrez la ei,deci nu am ce sa mai recuperez
co nu l-am efectuat pe 2013 deci nici banii nu i-am luat,
o sa fac o sesizare la itm
multumesc
Buna ziua,
Cum rezolv daca firma la care am lucrat nu mi-a platit concediu de odihna pe 2013 si nici nu mi-am luat acest concediu.
Refuza sa imi dea banii.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc
Buna seara.
Am rugamintea sa-mi raspundeti daca ma puteti ajuta.
Mi-am dat demisia incepand cu dat de 25.07.2014 ,eu lucrand la acea firma 1 an si 4 luni timp in care nu am beneficiat de concediu de odihna.Dupa ce mi-am dat demisia m-au bagat fortat pe statul de plata in concediu de odihna ca sa se acopere ei M-au pus sa semnez o hartie cum ca am luat banii de co,dar eu nu am luat ceea ce scrie pe acele state.(acele state nefiind semnate )
Intre timp am gasit de lucru in alta parte si mi-au cerut adeverinta cum ca am lucrat la ei(la fostul loc de munca) Am insistat aprox 3 saptamani si cand I-am amenintat cu itm mi-au zis sa vin sa semnez statele dar ca banii cat scrie acolo nu o sa ma mi dea.,si asa o sa-mi elibereze acea adeverinta
Eu lucrz de dimineata pana seara ,plus ca sunt in alta parte a Bucurestiului si nu am cum sa ajung
De ce nu imi pot trimite acea adeverinta pe mail sau prin posta.?
SI nu ma pot duce la ora cand vor ei pt ca am si eu service
Cu speranta ca nu v-am plictisit am nevoie de un sfat
Multumesc
Răspuns la discuția Minciuna
pe 31 iulie sau 1 august dar a fost depusa on line unde am expus pe larg problema de la fostul loc de munca,ca nu mi s-a dat co cat am lucrat adica un an si 4 luni,,dar eu am nevoie urgenta de aceasta adeverinta imi cere la noul loc de munca