avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin311

Activitate cosmin311

Buna ziua,

Daca este un magazin de tip container pe spatiul public, plateste chirie si impozit la primarie, s-a montat o camera exterioara care bate pe spatiul public ( se vede parcarea, masinile care trec pe strada, trecerea de pietoni) si mai sunt 2 camere in magazin unde vin clientii.

1.Ce este de facut in aceasta situatie sau care sunt demersurile pentru a nu avea probleme cu GDPR? pentru ca magazinul a fost spart si din acest motiv s-au montat aceste camere.

2. Trebuie un documente, acord de undeva?

Va multumesc!
Se poate pensiona pe caz de boala? Multumesc.
Pensie pe caz de boala - Leucemie - 18 luni Concediu Medical
Buna ziua,

Managera mea este in concediul medical din octombrie 2021, in ultima perioada am divergente si conflict. Se poarta urat cu mine, ma desconsidera cu toate ca sunt o persoana cu dizabilitati. De curand am fost in medical pentru implant cohlear si cand am revenit la birou dupa aproape 2 luni,, au inceput sa apara probleme.

Am dovezi cu declaratiile 112, cu mail-uri in care imi da task-uri si directive, conversatii de pe whataspp. Din cate stiu conform legii o persoana care este in concediu medical nu are voie sa lucreze, sa dea directive. Amandoi lucram pe HR, ea se ocupa de interviuri, vorbeste cu cei de la Sanador pentru Medicina Muncii,, face statele de plata, se ocupa cu tihcetele de masa din Concediul Medical de aproape 1 an si jumatate.

Conduce masina firmei cu toate ca are fisa de Medicina Muncii si avizul psihologic expirat. Lucreaza de acasa, vine la birou o data la 2-3 luni.

Ce as putea sa fac? Sa fac o sesizare la Casa de Asigurari,ANAF, Inspectia Muncii cu dovezile mele ?
La mine la munca prin contractul colectiv, aceea ora de pauza e distribuita altfel: o pauza de 10 min la 2 ore de lucru si pauza de masa e 20 de minute adica la 8 ore de lucru am 40 de minute pauza si 20 de minute pauza de masa insumeaza in total o ora. E normal asa ceva? Eu nu cred, sa nu mai zic de colegi care la fiecare 30 de min ies la o tigara si stau 10 min, adica muncesc doar jumate norma.
Buna ziua!

Un prieten a locuit a aproape 20 de ani in Suedia, are cetatenie suedeza si romana, acum s-a intors inapoi in tara definitiv si vrea sa isi faca buletin nou. S-a dus cu mama lui (proprietara apartamentului) la cea mai apropiata sectie de politie si cei de acolo refuza sa-i faca buletin pe motiv ca are adresa in Suedia si i-a zis sa renunte la adresa de acolo, dar nu poate sa renunte pentru ca el are casa acolo. Din ce moment are dubla cetatenie, e dreptul lui ca cetatean sa aiba buletin de Romania, inainte sa plece in Suedia a avut buletin pe adresa care locuieste cu mama lui.

Ce este de facut in situatia asta ?
Răspuns la discuția Buletin nou
Chiar nu stie nimeni ?
Discuție Buletin nou
Buna ziua!

Un prieten a locuit a aproape 20 de ani in Suedia, are cetatenie suedeza si romana, acum s-a intors inapoi in tara definitiv si vrea sa isi faca buletin nou. S-a dus cu mama lui (proprietara apartamentului) la cea mai apropiata sectie de politie si cei de acolo refuza sa-i faca buletin pe motiv ca are adresa in Suedia si i-a zis sa renunte la adresa de acolo, dar nu poate sa renunte pentru ca el are casa acolo. Din ce moment are dubla cetatenie, e dreptul lui ca cetatean sa aiba buletin de Romania, inainte sa plece in Suedia a avut buletin pe adresa care locuieste cu mama lui.

Ce este de facut in situatia asta ?
si acum ce solutii sunt ?
si nu numai asta colegului meu i-au schimbat si functia fara sa-o anunte si l-a pus doar sa semneze