Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfiintarea Unitatilor Protejate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfiintarea Unitatilor Protejate

Dupa cum se vede cu noul OUG privind desfiintarea unitatilor protejate,
Eu sunt persoana cu handicap accentuat si lucrez de 8 ani in aceasta societate prin unitate protejata.

Au voie sa ne concedieze ? Inainte firma avea 60 de angajati si 18 persoane cu handicap adica 30% cat permitea legea pentru unitate protejata. Acum se fac concedieri masive, au dat pana acum afara 15 persoane cu handicap si vor sa reduca si numarul de angajati pana la 50%. Si vor sa se incadreze in firma mica fiind maxim 40 de angajati si ei nu mai sunt obligati sa angajeze persoane cu handicap.

Ce este de facut in cazul asta ?
cosmin311, utilizator
Sa contestati decizia de concediere .
cum? ca ne obliga sa semnam desfacerea contractului, colegului meu l-a pus sa semneze preavizul de pe 11 august si el a fost anuntat abea dupa 2 saptamani ca este in preaviz.
Semnarea deciziei de concediere , probeaza faptul ca vi s-a adus la cunostinat de aceasta si de la data semnarii incepe sa curga termenul de contestare.

Preavizare incepe sa curga incepand cu a doua zi dupa comunicarea lui si nu retroactiv, astfel recomandarea mea este ca pentru orice document emis de angajator si comunicat sa puneti data cand il primiti.
si nu numai asta colegului meu i-au schimbat si functia fara sa-o anunte si l-a pus doar sa semneze
Nu trebuia sa semneze, intrucat modificarea unilaterala a c.i.m. nu poate fi efectuata decat in anumite situatii.