avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate anerol

Activitate anerol

Buna seara, sunt Presedinte al unei Asoc de Proprietari din Bucuresti. In luna Februarie 2021, am facut un Contract de Prestari Servicii cu o firma pt a zugravi scara blocului nostru. Ne-au dat termen pt lucrare o luna de zile. Numai ca in loc de o echipa ne-am trezit la munca cu seful si un lucrator al acestuia, Si dupa cateva zile seful s-a imbolnavit, l-a lasat singur pe lucrator, nu l-a mai platit si astfel am ajuns in prezent cu lucrarea neterminata, cu lucrari de mantuiala si multi nervi si discutii cu locatarii blocului . I-am platit pana in prezent 7000 Ron . Intelegerea a fost 20000 Ron manopera+materiale; Facturile de materiale insumeaza aprox 8500 lei, deci ar fi ramas ca manopera sa fie 11500. Am platit deja 7000 deci ar mai fi de plata 4500 lei. Numai ca nu se mai prezinta nimeni la lucru si am facut o sedinta prin care am hotarat sa renuntam la serviciile acestei firme si sa reziliem contractul cu ei. Cum ne sfatuiti sa procedam in continuare? Va multumesc, astept raspunsul dv!
O seara buna!
Buna ziua,
Am si eu o intrebare, dar mai intai trebuie sa va povestec situatia de fapt. Voi incerca sa fiu foarte scurta si la obiect. Parintii mei s-au casatorit in 1963, Tata s-a mutat in casa parinteasca a mamei mele, ramasa mostenire de la parintii ei, au facut imbunatatiri si au avut impreuna 3 copii.Pe vremea lui Ceausescu, in 1975, ne-au demolat abuziv si ne-au dat un apartament cu chirie la bloc. In anul 1980 parintii mei divorteaza, doi copii ramanand la mama si unul la tata. In anul 2003 mama a facut cerere de retrocedare pentru terenul si casa de la curte, (nespunindu-i tatalui meu de care era despartita), care s-a solutionat si anul acesta a primit prima transa din bani, urmand sa mai primesca inca 4 transe pe parcursul a patru ani consecutivi. Intre timp, tatal meu a aflat de retrocedare si a zis ca are si el dreptul la jumatate din suma pentru ca, chiar daca au divortat , el a stat acolo si si-a adus contributia facand multe imbunatatiri la acea casa , Intrebarea mea este : are sau nu tatal meu dreptul la jumatate din suma ? Si daca da, banuiesc ca totul se va rezolva in instanta,nu? Adica va trebui s-o dea in judecatat pe mama, cerandu-si partea lui?
Va multumesc, astept un raspuns de la dumneavoastra! O zi buna!
Buna ziua,
Am si eu o intrebare, dar mai intai trebuie sa va povestec situatia de fapt. Voi incerca sa fiu foarte scurta si la obiect. Parintii mei s-au casatorit in 1963, Tata s-a mutat in casa parinteasca a mamei mele, ramasa mostenire de la parintii ei, au facut imbunatatiri si au avut impreuna 3 copii.Pe vremea lui Ceausescu, in 1975, ne-au demolat abuziv si ne-au dat un apartament cu chirie la bloc. In anul 1980 parintii mei divorteaza, doi copii ramanand la mama si unul la tata. In anul 2003 mama a facut cerere de retrocedare pentru terenul si casa de la curte, (nespunindu-i tatalui meu de care era despartita), care s-a solutionat si anul acesta a primit prima transa din bani, urmand sa mai primesca inca 4 transe pe parcursul a patru ani consecutivi. Intre timp, tatal meu a aflat de retrocedare si a zis ca are si el dreptul la jumatate din suma pentru ca, chiar daca au divortat , el a stat acolo si si-a adus contributia facand multe imbunatatiri la acea casa , Intrebarea mea este : are sau nu tatal meu dreptul la jumatate din suma ? Si daca da, banuiesc ca totul se va rezolva in instanta,nu? Adica va trebui s-o dea in judecatat pe mama, cerandu-si partea lui?
Va multumesc, astept un raspuns de la dumneavoastra! O zi buna!
Buna ziua,
daca sunt somera ma pot angaja , ca asistent persomal pt o pers cu handicap grav, pastrand in acelasi timp si indemnizatia de somaj?
Va multumesc!
Buna ziua,
va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la cazul pe care o sa vi-l relatez mai jos:
am o prietena care este singura si a lasat casa fiicei unui preot printr-un Contract de intretinere. a lasat dreptul de nuda proprietate asupra apart pe care il are. Casa va intra in posesia fiicei preotului la moartea prietenei mele. Obligatia lor consta in asigurarea hranei si a menajului, ingrijirile si cheltuielile necesare in caz de boala precum si cele de inmormantare. Numai ca, ce sa vezi, dupa ce au facut actele au inceput neplacerile , intr-un cuvant nu isi fac datoria asa cum scrie in contract, nu ii platesc decat intretinerea restul ramanand tot in sarcina prietenei mele. Nemultumita fiind , vrea sa rezilieze contractul facut dar nu stie exact unde sa se adreseze. In contract scrie ca in situatia in care nu-si respecta obligatia de intretinere stipulata in contract, prietena mea poata sa ceara rezolutionarea contractului, fara ca fiica preotului sa aiba dreptul de a obtine restituirea contraprestatiilor privind intretinerea deja executata; mai scrie in ctr ca fiica acestuia nu se poate libera de obligatia de intretinere oferind restiuirea apart si renuntand la restituirea contraprestatiilor fiind tinuta de prestarea obligatiei de intretinere pana la decesul prietenei mele, oricat de impovaratoare va deveni acesta.
In final, va rog frumos sa imi spuneti cum poate prietena mea sa strice acest Contract si sa reintre in posesia apartamentului, intr-un cuvant sa scape de acesti impostori si daca trebuie sa le restituie ceva din bani. Se poate rezilia la Notariat sau trebuie sa ii actioneze in instanta?
Va multumesc anticipat si asteptam cu nerabdare un raspuns de la dumneavoastra!
O zi buna!!!
Buna ziua,
O sa va relatez pe scurt problema mea, pt a putea intelege despre ce este vorba si pt a -mi putea da un raspuns corect.
Am depus un dosar pt retrocedare, la o firma care se ocupa cu asa ceva, in urma cu mai multi ani. Pe atunci, am facut toate demersurile impreuna cu mama mea. Precizez ca mai am doi frati, cu care urma sa impartim suma de bani care ne revenea in urma retrocedarii. Fiind mai in varsta, mama mi-a facut o procura sa o reprezint in toate institutiile unde aveam sa mai merg, astfel incat ea sa nu mai fie nevoita sa ma insoteasca. In anul 2013 mama a suferit un accident vascular care i-a afectat partial memoria., deci nu mai este capabila sa ia singura decizii, fiind extrem de usor de influentat. Am primit in sfarsit si Decizia de compensare, am luat legatura cu persoana de contact de la firma respectiva care m-a rugat sa ii scanez decizia , sa i-o trimit si abia dupa aceea, m-a sunat sa imi spuna ca intre timp, mama a facut o Procura altcuiva si eu nu o mai pot reprezenta. Am fost uluita si nu am stiut cum sa reactionez in prima instanta. Am aflat ca intre timp, i-a facut procura unuia dintre frati, caruia vrea sa ii dea toata suma de bani pe care o are de incasat in urma Retrocedarii. Acum va intreb pe dv :
1.Firma cu care am colaborat, care incaseaza 25% din valoarea sumei retrocedate, cf ctr, nu avea obligatia ca, orice modificare aparuta sa mi-o aduca la cunostinta si mie? procura mea fiind facuta pana la indeplinirea obiectivului, sau revocare.
2.Care este urmatorul pas pe care trebuie sa il fac eu acum, in conditiile in care eu o ingrijesc pe mama, locuim in aceiasi casa, se deplaseaza f greu si este dependenta practic de mine. Am intrebat-o de ce a procedat asa si a zis ca ii da banii fratelui meu ca sa isi ia casa, ca este cel mai neajutorat dintre noi si asa vrea ea; neajutorat pt ca nu vra sa munceasca, sa ne intelegem...Ar trebui sa cer tutela asupra ei, dar cred ca dureaza f mult si eu trebuie sa actionez repede, pt ca mi se pare de bun simt ca acesti bani sa se imparta intre frati si nu doar unuia dintre ei, mai ales ca el nu se implica cu nimic in intretinerea ei. Va rog frumos sa ma invatati ce trebuie sa fac si cum pot contesta aceasta Procura care mai mult ca sigur ca a fost facuta dupa ce mama a suferit AVC-ul ( cei de la firma respectiva nu vor sa imi dea detalii...) Nu poate fi vorba de mostenire, atata vreme cat mama este in viata, decizia fiind pe numele ei; dar in situatia in care ea nu mai discerne ce e bine si ce e rau, cum vedeti dvs rezolvarea acestui caz? Eu as vrea ca aceasta suma sa se imparta intre frati, asa cum e firesc!
Va multumesc frumos anticipat si astept un raspuns de la dvs.
O zi buna!
Discuție Ajutor somaj
Buna ziua,
am si eu o intrebare la care as vrea, daca se poate,sa-mi raspundeti dv si anume:
sotul meu a fost angajat la o companie si i-a incetat contractul de munca cu acordul ambelor parti,deci nu mai poate beneficia de ajutor de somaj.
In acelasi timp,fiind Presedintele Asociatiei de Proprietari unde locuim,are contract pe 2 ore.
Vreau sa imi spuneti,daca Asociatia il trimite in somaj,poate beneficia de ajutorul de somaj? Si daca da,i se ia in considerare salariul de la compania unde a lucrat,pt ca acolo a avut un salariu mai mare,sau salariul de la Asociatie?
As vrea sa imi spuneti ,cum se calculeaza , ajutorul de somaj in conditiile in care el a fost angajat in doua locuri in acelasi timp.
Va multumesc frumos si astept un raspuns de la dvs.
O zi buna,
Sima L
Discuție MOSTENIRE CASA
Buna ziua,
am o mare rugaminte la dumneavoastra.Sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez in situatia in care ma aflu.Si anume:am o vecina care este bolnava,are epilepsie si a ramas unica mostenitoare a casei parintilor,cei doi decedand anii trecuti.Ea mai are neamuri dar niciunul nu vrea sa o ia in ingrijire pentru restul vietii.Ea vrea ca eu sa o iau in ingrijire spunand ca imi lasa mie casa ,numai s-o scap de grija zilei de maine,Va rog sa imi dati un sfat ,cum as putea sa fac,in asa fel incat daca ma hotarasc sa o iau in ingrijire,sa nu am probleme dupa decesul acesteia cu neamurile ei,ea fiind bolnava cu capul.
Ei pot spune ca ea nu era in deplinatatea facultatilor mintale si eu m-am folosit de lucrul acesta.
In speranta ca imi veti da un raspuns promt,va rog sa primiti multumirile mele anticipate!

O zi buna!