avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate portocala142002

Activitate portocala142002

mai pe romaneste...daca am datorii sub 10 000 lei si am in proprietate doar apartamentul..fara masina..fara alte terenuri...de ex..am datorie la asociatie de 8000 ron ..nu imi poate scoate apartamentul la vanzare ..nu?daca am 900 ron minim pe economie salariu...imi pune sechestru pe salariu de 33% ..si cauta sa vina la mine acasa si sa vada ce`mi poate lua de prin casa..ca sa-si faca calculele..sa vada daca`si recupereaza banii pe care eu ii datorez ..am inteles cat de cat ceva?si daca nu sunt slariat..si nu am nici un venit..si nici nu are ce sa-mi ia din casa..abia atunci imi scoate apartamentul la vanzare nu?
penalizarile sa le platesc?pai a refuzat sa platesc penalizarile..presedintele nu doreste..eu am dorit sa platesc esalonat..omul nu a dorit..astept sa ma dea in judecata..voi cere o expertiza..dupa care..voi plati sau ma voi lasa executat silit..nu ma opun..dar trebuie sa fie totul corect si legal... eu in acest timp am umblat destul,dar am reusit in cele din urma sa obtin dovezile precum am fost prejudiciat in toata aceasta perioada....vedem..va tin la curent...nu a raspuns la cerere...are termen de 30 zile..inca nu au trecut...mai asteptam..el e obligat sa-mi raspunda in scris la cererea facuta de mine..trebuie sa motiveze de ce nu imi semneaza...
Răspuns la discuția Platitor de tva cu taxare inversa
deci eu nu vreau sa platesc TVA`ul in avans..practic eu asta doresc..inscrierea in scopuri de tva si taxarea inversa m-ar salva de plata TVA`ului in avans ..este asa cum spun eu?daca eram neplatitor..luam marfa cu TVA`ul Italian...si blocam niste bani ,eu fara sa vand o haina...Eu am evitat platirea TVA`ului in avans...
deci eu nu vreau sa platesc TVA`ul in avans..practic eu asta doresc..inscrierea in scopuri de tva si taxarea inversa m-ar salva de plata TVA`ului in avans ..este asa cum spun eu?daca eram neplatitor..luam marfa cu TVA`ul Italian...si blocam niste bani ,eu fara sa vand o haina...Eu am evitat platirea TVA`ului in avans...
Presedintele de asociatie refuza intentionat sa-mi dea raspuns la cererea in scris facuta de mine..ce pot face in cazul asta?am nr de inregistrare in urma depunerii cererii..si el refuza sa-mi raspunda...plangere undeva doar in baza raspunsului in scris pot face...daca el nu mi`l da ...eu ce fac in cazul asta?
nu am contabil...bun si unde e greseala pe care am facut`o ca m`am inscris in scopuri de tva expre pentru achizitiile intracomunitare care le fac...?nu tot in pret bag adaosul?da ..dar macar nu platesc TVA`UL IN AVANS..si deduc cheltuielile....nu`i mai avantajos cum am facut eu..acum sincer...
Răspuns la discuția Platitor de tva cu taxare inversa
MENTIONEZ...AM COMPLETAT FORMULARELE URMATOARE... 070 , 095 ROI .. 091 pentru a fi platitor de tva ...
Răspuns la discuția Platitor de tva cu taxare inversa
Domnule...deci...am fost la ANAF..bun..si doamna de acolo mi-a zis asa...daca nu fac achizitii mai mari de 10 000 euro pe an din UE..mi-a spus ca imi face un CUI special pentru achizitii intracomunitare..si mi-a spus ca pot aplica taxarea inversa..dvs ce intelegeti?deci ma duc si cumpar marfa din italia fara TVA,in tara facturez cu TVA catre viitorii mei clienti...si asta se cheama taxare inversa...nu?bun..si in Romania voi fi neplatitor...nu m-am facut platitor pentru toata activitatea..m-am facut platitor ca sa ma pot inscrie in ROI si sa pot face achizitii intracomunitare...Sper sa ati inteles ceva din ce am incercat sa explic in randurile de mai sus...
Ok ..am inteles..problema mare e ca eu nu ma pot inscrie in Registrul Operatorilor Intracomunitari daca nu sunt platitor de TVA..si practic ma obliga sa ma inscriu ca platitor de tva ...numai ca eu ce am facut..am zis asa...ma inscriu ca platitor de TVA,ma inscriu in ROI sa pot face achizitii din UE si am solicitat sa nu ma faca platitor pe toata activitatea..ci expre pentru achizitii din UE..si imi da un alt CUI special pentru achizitii intracomunitare...si pentru achizitii intracomunitare o sa fiu platitor de tva,iar daca iau marfa din Romania o sa fiu neplatitor...sper ca ati inteles ceva din tot ce am incercat sa explic eu pe aici :)
acum sa nu va suparati dar...afacerea mea este una mica...si..din ce m-am interesat...ca neplatitor de tva..iau marfa din italia cu tva..platesc tva`ul la ei..si cand o aduc in Romania eu nu pot factura clientilor cu TVA...practic banii mei raman blocati...eu platesc TVA`ul la italieni si acei bani mie imi raman blocati..ii mai pot recupera?nu..daca da...cu siguranta greu si esalonat...si la o afacere mica..sa raman cu niste bani blocati..nu prea e avantajos din punctul asta de vedere...ca platitor o luam fara tva din italia si emiteam facturi cu TVA clientilor...dar din ce am mai citit pe aici pe site`ul asta nu pot fi platitor de tva si sa aplic taxarea inversa la INCALTAMINTE si IMBRACAMINTE...asa ca iarasi e ca dracu daca intradevar se adevereste acest zvon fiindca in cazul asta eu trebuie sa platesc tva`ul la noi in AVANS..deci iarasi imi blochez banii...ce parere aveti de ce am afirmat?am dreptate..am priceput cat de cat mersul?ca nici nu mai stiu ce pareri sa iau in considerare cu netul asta..