avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 810 soluții astăzi
Forum Activitate naepot

Activitate naepot

Asa este, insa salariatul respectiv, care a lucrat inegal in ture, se raporteaza la alt coleg care a realizat tot 180 ore (12 suplimentare) dar nu a lucrat in zi de sarbatoare legala. Acesta din urma este platit pentru orele suplimentare cu 200%.
Cu numar egal de ore lucrate si cu ore de sarbatoare legala ar insemna sa ia un salariu mai mic, fiind platit cu spor de 100% doar pentru orele de sarbatoare.

Salariatul a lucrat 180 ore, intr-o luna cu norma de 168 ore,realizand 12 ore suplimentare. Totodata, in luna respectiva a avut si 12 ore in zi de sarbatoare legala.N-ar trebui platite separat,ore suplimentare si ore sarbatoare legala?
Multumesc.
Luam in calcul varianta a doua, plata orelor suplimentare si a celor din zi de sarbatoare.Pentru orele suplimentare sporul prevazut in CCM firmei este de 100%.
In exemplul de mai sus 168 ore norma+12 ore suplimentare , din care 12 ore sarbatoare legala.
Calcul salariului ar trebui sa se faca astfel:
-168 ore regie;
- 12 ore suplimentare cu 200%;
- 12 ore SL cu 100%.
As dori sa stiu daca este corect.
Multumesc.
Buna ziua,
Ma intereseaza sa stiu cum este legal sa se faca plata unui salariat care a realizat ore suplimentare si ore in zi de sarbatoare legala.
Ex. luna are 21 zile lucratoare(168 ore norma); angajatul a lucrat 180 ore din care 12 ore sunt in zi sarbatoare legala.
Ar trebui platite12 ore suplimentare cu 200% si 12 ore sarbatoare legala cu 100%.Este corect asa?
Multumesc.
Buna ziua,
Multumesc pentru rapuns.
BEJ m-a informat ca suma executata este cea mentionata in somatie la care se mai adauga eventuale cheltuieli de executare, ce ar mai putea sa apar pe parcurs.
In urma executarii silite s-a vandut imobilul garantie, au fost poprite veniturile insa nu s-a acoperit intregul debit.Suma ramasa de achitat mi se pare prea mare si cred ca banca a mai adaugat si alte penalitati pe parcursul executarii..Este corect sa mai aplice dobanzi si penalitati la suma supusa initial executarii ?!!Am solicitat un extras de cont dar nu mi l-au furnizat inca.
Am convenit sa inchei un angajament de plata pentru achitarea in rate a sumei ramase. Firma mandatata de banca pentru recuperarea creantei a acceptat, insa mi-a precizat ca la ultima rata se vor adauga dobanzi si penalitati.!!!???
Multumesc.
Buna ziua,
In somatia trimisa de BEJ se specifica suma pentru care a fost instituita executarea silita, suma ce include debitul de achitat catre creditoare si cheltuielile de executare.
Se mentioneaza ca la aceasta suma se vor adauga penalitati, in procent egal cu rata inflatiei, pana la achitarea integrala.
Banca( creditoare) mai poate aplica dobanzi si penalitati, conform contractului decredit, pe timpul executarii silite?
Multumesc.
Executorul a mentionat ca pentru intabularea imobilului adjudecat la licitatie se percepe o taxa de 2% din valoarea , care se va plati la Finante.
As vrea sa stiu daca este corecta mentiunea?
Multumesc.
Multumesc.
In cazul neadjudecarii imobilului la licitatie cautiunea poate fi returnata pe baza foii de varsamant(cu mentiunea si stampila exec)sau va fi necesara acea recipisa?
As mai dori o lamurire.
O persoana care este coleg cu debitorul poate participa la licitatia de adjudecare a imobilului executat? Exista riscul sa fie considerat ca interpus al debitorului?
Multumesc.
Multumesc frumos.