avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate broscatani

Activitate broscatani

Discuție pfa taxi
buna seara,

lucrez la taxi ca si PFA si as vrea sa stiu cum se calculeaza impozitul pe venit?si cum se plateste:lunar, semestrial etc?
Discuție recuperare bani
buna seara,

am lucrat la o firma timp de 3 ani, si anul trecut din mai au inceput sa mearga lucrurile mai rau. eu nu mi-am primit banii pe 3 luni (iulie, august, septembrie) dupa care au fostdat si afara. cum as putea sa procedez sa recuperez acele 3 salarii? la firma de cate ori sun mi se spune ca nu au bani
buna ziua,

mama mea si-a depus dosarul de pensionare si tocmai i-a venit decizia, dar nu i-am luat la calcul sporuruile. varsta la data pensionarii 61 ani 2 luni; varsta standard de pensionare 58 ani 9 luni; sistemul public conditii normal de munca 27 ani 6 luni; stagiul total de cotizare 41 ani 8 luni 8 zile
ea a beneficiat de urmatoarele sporuri:
- spor de vechime
- spor de indeplinirea altei functii( care apoi s-a transformat in spor de conducere)
-spor de conducere
- spor de fidelitate
- spor de confidentialitate
- spor de lucru pe calculator
- spor relatii cu publicul
In decizia de pensionare la motivare scrie: sporurile nu s-au valorificat intrucat nu sunt trecute temeiurile legale pentru fiecare.
Ea a trecut la temei contactul colectiv de munca si a atasat o copie dupa el deoarece in baza acestuia s-au intocmit deciziile de incadrare si actele aditionale, dar nu este suficient.

Stie cineva sa ma ajute cu temeiul legal pentru fiecare spor in parte?
Multumesc anticipat
buna ziua,

vrem sa cumparam de la cineva o firma de taxi cu masina si autorizatie. este posibil si legal acest lucru? cum trebuie procedat?
Răspuns la discuția pensie
ea vrea sa mai lucreze mai departe si si-a bagat in august anul acesta dosarul de pensionare.inca nu i-a venit decizia si curiozitatea era ca daca alucrat inca 2 ani jumatate in plus fata de data cand trebuia sa se pensioneze si are si 14 ani in plus fata de stagiul maxim de cotizare pensia ii va fi mai mare decat calculata normal.
Discuție pensie
buna,

mama mea are 61 de ani, este nascuta in 16.05.1951 si trebuia sa se pensioneze de drept in februarie 2010.are cu 14 ani mai mult decat stagiul maxim de cotizare si lucreaza si in prezent. Faptul ca a stat mai mult la lucru decat perioada in care trebuia sa se pensioneze si are si mai multi ani de munca, poate influenta ca pensia sa fie mai mare?
buna,

as vrea si eu sa stiu daca pensie anticipata se recalculeaza dupa o anumita perioada sau ramane cu acea penalizare de 5 ani pana la implinirea varstei de 65 de ani, am tot auzit mai multe variante
buna ziua,

sotul meu vrea sa ia o autorizatie de taxi. are un prieten care are o autorizatie, el este pfa. care sunt modalitatile prin care sotul meu poate sa ia aceasta autorizatie de taxi de la prietenul lui?