avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate otilica

Activitate otilica

Va rog sa-mi spuneti daca declaratia 392a cu termen 25.februarie 2017 se mai depune.
Răspuns la discuția Deducere tichete de vacanta
Medicul plateste CAS, sanatate, etc. Dar, ma intereseaza daca tichetele de vacanta sunt sau nu deductibile la impozit.
Un cabinet medical de forma CMI, singurul angajat fiind medicul ce detine cabinetul poate deduce tichete de vacanta? Ce taxe si impozite trebuie sa plateasca?
Un cabinet medical de tipul CMI doreste sa-si achizitioneze un autoturism in leasing. Ce poate deduce pentru el, ma refer la avans, rate, asigurari, eventuale reparatii, benzina.
va multumesc.
Răspuns la discuția Achizitii intracomunitare
multumesc mult
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: societatea a facut achizitii de marfa din Spania. Are intocmite actele la finante pentru comert intracomunitar .Intrebarea mea este: Ce declaratii trebuiesc depuse la finante in cazul achizitiilor intracomunitare. Societatea este platitoare de TVA si plateste impozit pe microintreprinderi.
O societate imprumuta de la o persoana fizica, (care nu face parte din societate) o suma de 17000 dolari in baza unui contract fara dobanda, in vederea achitarii de catre societate a unei facturi externe. Suma a fost virata de persoana fizica in contul bancar al societarii.
Intrebare: Societatea, prin salariatul desemnat, trebuie sa anunte Oficiul National de prevenire si combatere a spalarii banilor, conf Leg.656/2002 ?
Am o nelamurire: societatea vinde marfa la populatie, pe baza de bon fiscal, dar sunt persoane (societati) care doresc sa primeasca si factura anexa la bon. Pe factura se scrie ,,contra valoare bon fiscal nr../data. Aceste facturi anexa nu se contabilizeaza in cont 411, toate inregistrarile fiind facute in baza bonului fiscal. Intrebare: Aceste facturi trebuie raportate in declaratia 394?]
Discuție Depunere bilant
Nu am semnatura electronica si trebuie sa depun bilantul la ghiseu. Trebuie ca bilantul si anexele sa fie semnate , stampilate si apoi scanate inainte de salvare pe CD , sau numai exemplarul tiparit trebuie semnat si stampilat ?
Va rog sa-mi spuneti : cine trebuie sa depuna raportari financiare la 30.06.2013.