avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate pici80

Activitate pici80

O COMPARATIE..
sa zic ca dau un anunt in ziar ca aduc masini ieftine din strainatate la comanda...iau un avans si dau o declaratie in scris ca dc aduc masina pana in data de 05 mai atunci trebuie sa plateasca cumparatorul integral daca nu le dau inapoi avansul......sa zic ca nu reusesc din diferite motive si restitui suma.....si asta e INSELACIUNE?????? INCREDIBIL
prejudiciul a fost reparat inainte ca dosarul sa ajunga la parchet...
au manifestat rol activ.....-am recunoscut din prima ca am luat banii si ce am promis
anul 2011 mai,ziua 5 in com ......,jud mures.
A.S........,din cadrul Postului de Politie.......
In temeiul art.97 cpp am primit dela numitul......urmatoarele;
suma de 1200 lei suma ce se restituie numitilor .......(6 persoane),persoane care pe data de 06.02.2011 au dat avns pentru intermedierea locului de munca in strainatate.
prezenta dovada s-a intocmit in doua exemplare,din care unul s-a lasat susnumitului.
am primit am predat

mentin ca am dat o declaratie inscris si partilor vatamate cand am primit suma si am promis ca voi merge la lucru in luna iunie (deci eu am restituit o suma inaintea termenului ;cum este in declaratie in data de 05 mai)..NU INTELEG DE CE ESTE INSELACIUNE???
SI am fost trimis in judecata si condamnat (cu executare in urma contopiriloR si a sporului...)..Nu am angajat avocat in fond,nu am depus acte pt circumstantiere......
am sanse in recurs sa fiu achitat? Daca o sa chem pe partile vatamate ca MARTORI si declara cu nu am inselat-o? (ca au dreptul de a exprima concluzii)
Deci dacă este început un proces penal,care demarează odată cu faza urmăririi penale ( până atunci există faza premergătoare up) , persoana vătămata dobândeşte în mod automat o serie de drepturi, care, de regulă, sunt realizate în cadrul procesului penal.
Dintre acestea , cele mai importante drepturi sunt:
Dreptul de a fi citat organele judiciare, dreptul de a i se pune în vedere ca are dreptul sa se constituie parte civila în procesul penal
-Dreptul de a se constitui ca parte civilă în procesul penal
-Dreptul de a solicita administrarea de probe
-Drepul de a formula cereri, de a ridica excepţii şi a pune concluzii
-Dreptul de a participa la efectuarea unor acte procesuale şi procedurale
-Dreptul de a folosi căile de atac.

ma intereseaza dreptul de a formula cereri si a pune concluzii.......are dreptul si dupa hotararea primita in fond? adica doreste sa depuna concluzii mai are timp si in recurs??
ce este revizuirea unui dosar penal?
Răspuns la discuția renuntare recurs
se poate renunta in scris si sa trimite prin fax inainte cu vreo 5 zile inaintea termenului?
daca intr un dosar penal partea civila face recurs si sa zicem are pretentii civile si cereri in latura penala..iar in cele din urma renunte la recurs ce se intampla? se inchid dosarul si ramane hotararea data in prima instanta? sau oricum dc renunta la recurs in latura penala poate sa fie schimbari
daca eu (inculpatul) am declarat recurs pot sa cer amanarea primului termen pentru angajarea unui avocat?
sa cereti amanarea cauzei,cerand timp pt angajarea unui avocat....si se amana cam o3-4 saptamani....dupa aceea nunergeti nici la urmatorul termen si se va emite mandat de aducere
Răspuns la discuția in ce consta urmarirea generala?
nu este vorba ca vreau sa ma ascund (imposibil.. 5 ani + pedeapsa primita) numai ma intereseaza temele...si mai sper in reducerea pedepsei in recurs