avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate andrea44

Activitate andrea44

iata problema:
AM intrat in concediu prenatal la data de 23.09.2012 am nascut la data de 19.11.2012 prima mea intrebare este in legatura cu cele 126 de zile este obligatoriu sa le iau toate?Deoarece contractul meu de munca expira la data de 31.12.2012 si pana atunci abia ma incadrez cu cel 42 de zile care sunt obligatorii post natal.daca sunt obligata sa iau si diferenta pana la 126 de zile nu raman descoperit, nemaifiind angajata?
acordarea salariului mediu pe unitate la nastere,mai e valabil in anul 2012-2013?
as dori si numarul articolului de lege care aproba,anuleaza acest lucru.Si pasii ce trebuie urmati in caz ca se aproba plata.Multumesc anticipat,Andrea
multumesc pentru promtitudine,si informatii.Multa sanatate!CU respect,Andrea
as dori un raspuns la urmatoarea situatie:am iesit din CCC in luna august 2011 in somaj,am intrerupt somajul in octombrie 2011,moment in care m-am angajat pe perioada determinata pana in 31 dec 2011iar acest contract mi-a fost prelungit pana in data de 31.12.2012.Momentan,sunt in concediu prenatal cu cel de al 2-lea copil care se poate naste in urmatoarele max.10 zile.Intrebarea este urmatoarea:cele 42 de zile post natale obligatorii daca depasesc contractul de munca,ce se poate face sa nu imi pierd dreptul la indemnizatie?
concediul post natal unde il inregistrez ,la angajator toate cele 42 de zile?sau partial,la angajator pana la data de 31.12.si restul altundeva (somaj,dupa cate am citi mai sus)?In cazul in care vom ajunge sa trecem cateva zile in somaj,ce indemnizatie voi primi?(dat fiind faptul ca la salariul actual,era de preferat sa iau cei 85%)cum se calculeaza cuantumul indemnizatiei in acest caz?
Va multumesc! Cu respect,Andrea