avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate eec

Activitate eec

Discuție testament
Matusa mea a decedat si nu are copii.
A avut inca 2 surori si un frate. Una din surori traieste si de la cealalta sora (care a decedat) are o singura fata .
De la frate (decedat) are 2 fete ( eu si sora mea).Eu am o fata , sora mea nu are copii.
Matusa mea a lasat prin testament o mostenire de 1/4 dintr-un apartament fetei mele.Acest lucru este contestat de sora mea spunind ca fata mea nu a dat declaratia de acceptare a mostenirii decat dupa 1 an si 20 zile , motiv pentru care sora mea invoca nulitatea testamentului.
Mentionez ca fata mea locuieste in acel aparatament avand contract de comodat semnat de matusa mea decedata, sora ei si verisoara mea , singurele proprietare la acel moment al apartamentului , deoarece dupa tatal meu decedat nu era facuta succesiunea.Nu am stiut ca trebuie facuta acea declaratie de acceptare a mostenirii in termen de 1 an .
Fata mea a platit intretinerea apartamentului si l-a renovat complet cu facturi de materiale pe numele ei.Acest lucru nu inseamna si o acceptare tacita a mostenirii pentru acea fractie de 1/4 lasata mostenire de matusa mea fiicei mele?
Va multumesc
Discuție testament
Matusa mea a decedat si nu are copii.
A avut inca 2 surori si un frate. Una din surori traieste si de la cealalta sora (care a decedat) are o singura fata .
De la frate (decedat) are 2 fete ( eu si sora mea).Eu am o fata , sora mea nu are copii.
Matusa mea a lasat prin testament o mostenire de 1/4 dintr-un apartament fetei mele.Acest lucru este contestat de sora mea spunind ca fata mea nu a dat delaratia de acceptare a mostenirii decat dupa 1 an si 20 zile , motiv pentru care sora mea invoca nulitatea testamentului.
Este posibil acest lucru ? Va multumesc
Buna ziua, Va rog as dori sa va intreb cum pot obtine cerificatul de mostenitor dupa tatal meu mort din 26.06.2013.Mentionez ca mai am o sora si mama mea care este in viata .Nu am gasit intelegere la sora mea astfel incat sunt nevoita sa incep pe cale judecatoresca succesiunea. Cum sa procedez sa-mi obtin Certificatul de mostenitor?In discutie sunt: un ap. de 3 cam. si un ap. de 2 cam. dupa mama tatalui meu decedata si ea in 1990 . Tatal meu a detinut in acest ap. doar 1/4 deoarece mai are 3 frati.Exista certif. de mostenitor pe numele tatalui meu dupa mama lui decedata.Va multumesc anticipat
Discuție Curator
Buna ziua, As dori sa va intreb cum pot sa devin curator al mamei mele in varsta de 76 ani bolnava de glaucom.Mentionez ca mama mea locuieste la mine deoarece dupa decesul tatalui meu, ea locuia cu sora mea mai mare in aparatamentul parintilor.Relatia dintre sora mea si mama era una foarte tensionata si nu se intelegeau deloc.Eu doresc ca mama mea sa aiba liniste motiv pentru care am vrut ca ea sa locuiasca la mine in apartament.Intrebarea mea este cum pot sa devin curator al mamei deoarece succesiunea nu este facuta dupa tatal meu si nu vreau ca mama mea sa vina in instanta (au trecut 2 ani de la decesul tatalui meu) pentru succesiune.
Va multumesc anticipat .Cu stima eec
Buna ziua, as dori sa va intreb cum sa procedez deoarece tatal meu a decedat in 25.06.2013 si se apropie anul si noi urmasii adica : mama mea eu si sora mea nu am facut succesiunea.dupa tata. Sora mea nu doreste sa imparta cu noi absolut nimic adica nu vrea sa ne accepte si pe noi la mostenire. Ea locuieste in apartamentul parintilor mei de 3 camere fiind necasatorita si neavand copii.(are 45 ani).Ii face viata un calvar mamei mele deoarece ii vorbeste foarte urat si doreste sa o dea afara din casa spunand ca doar ea are dreptul la mostenire si ca eu nu sunt copilul tatalui meu. Nu stiu cum sa procedez deoarece eu am fost la un notariat dorind sa fac o cerere de acceptare a succesiunii (timpul a trecut si se implineste anul) si mi s-a spus ca daca noi nu ne intelegem sa ma adresez la judecatorie .Ce sa fac? Mentionez ca toate actele originale se afla la sora mea.Ar tebui sa ma adresez judecatoriei pana la implinirea termenului de 1 an sau se poate si dupa aceea?Va multumesc anticipat .
Răspuns la discuția Donatie
Multumesc frumos pentru raspunsuri.As vrea sa mai intreb daca momentan nu pot face succesiunea deoarece implica o suma considerabila de bani , neamurile mele pot face vreun act la notariat in favoarea fiicei mele , avand in vedere ca sunt foarte batrane .
Răspuns la discuția Donatie
Nu am inteles bine .Trebuie sa fac succesiunea si apoi matusile mele si verisoara mea pot dona cota parte ce le revine ? In cat timp trebuie facuta succesiunea de la data decesului tatalui meu.Multumesc.
Discuție Donatie
Buna ziua, va rog sa-mi spuneti si mie ce solutii ar fi pentru ca un apartament care era al bunicii mele din partea tatal meu decedat in iunie 2014 .Bunica mea (decedata) a avut 4 copii:tatal meu decedat, o sora decedata care are o singura fata , si alte 2 surori care sunt in viata si au peste 80 ani. Eu mai am o sora de 45 ani Eu am o singura fata iar sora mea nu are copii.
Matusile mele in varsta de 80 ani si verisoara mea doresc sa-i faca donatie pe acest apartament fetei mele dar sora mea nu vrea. Ce posibilitate legala exista pentru ca fata mea sa se mute si sa locuiasca in acel apartament legal.In prezent fata mea locuieste cu chirie avand 24 ani.
Mentionez ca eu si sora mea nu am facut succesiunea dupa tatal meu.Exista vreun act pe care neamurile mele sa-l faca in notariat pentru a fi recunoscut in tribunal si sa nu poata fi combatut de sora mea.Va multumesc frumos si astept sfaturile dvs.
Buna ziua, va rog sa ma ajutati deoarece am o mare problema. Mama mea impreuna cu tatal meu au strans in banca o suma de bani pe numele tatalui meu apoi tatal meu s-a imbolnavit si suma de bani a fost trecuta pe numele mamei mele. Anul trecut sora mea care sta cu ei in apartament le-a spus sa o treaca pe ea ca imputernicit sa scoata bani deoarece tatal meu era foarte bolnav si mama mea nu mai putea sa iasa din casa stand cu el. Acum tatal meu a murit si la banca am descoperit ca sora mea a lichidat contul de pe numele mamei mele si si-a facut contul ei propriu cu toti banii . Ce as putea sa fac sa recuperez suma de bani pentru mama mea deoarece ea nu vrea sa renunte la bani si sa spuna ca acei bani sunt de fapt ai parintilor mei.
Va multumesc anticipat eec

Sora mea cu toate ca are 45 ani nu munceste decat de un an si nu ar putea demonstra ca acei bani sunt castigati de ea si se vede in banca ca acei bani sunt lichidati in cont si deschis cont pe numele ei cu acei bani. Credeti ca am vreo sansa de castig in tribunal?
Buna ziua, va rog sa ma ajutati sfatuindu-ma cum sa fac deoarece tatal meu a decedat , urmeaza sa facem actele de succesiune : un apartament cu trei camere in care stau mama mea si sora mea si niste bani in banca. Casa este pe numele tatalui meu inainte de casatorie.Eu sunt sora mai mica si nu locuiesc in acel apartament .Mama mea a locuit permanent in acel apartament si as dori sa stiu cum se imparte acel apartament? Care sunt procentele fiecaruia?Mama mea nu are dreptul la jumatate din casa? Deasemenea eu doresc ca sa las mamei mele si banii si partea mea din apartament dar mi-e frica ca sora mea care vrea sa o dea afara din apartament o va duce la psihiatrie sa spuna ca nu este in toate facultatile mintale ca sa poata pune mana pe toata mostenirea. Cum pot face ca acest lucru sa nu se intample si mama mea sa nu poata fi data afara din casa? Ce prevede legea.Pot sa rezolv problema la mediator sau notar ori in tribunal? Va multumesc anticipat.EEC