avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate olguta79

Activitate olguta79

Va rog sa mi spuneti unde pot descarca noul formular 010 valabil din martie 2013.
Discuție Bilant 2012
As dori sa stiu dc pana la data de 25.03.2013 trebuie depus bilantul contabil pt anul 2012.Multumesc.
In cazul unei agentii de turism, dc am de incasat de la un client un sejur care costa 5000 eur, poate achita numerar si eu sa fac factura si chitanta pe aceasta suma(echivalent in ron)?
Răspuns la discuția impozit din chirii
Multumesc de raspuns...si in acest caz dc eu platesc la anaf, proprietarul ma da afara.Ma protejeaza anaf de situatia asta?Ce vina am eu ca proprietarul nu si vireaza impozitul catre anaf?Eu am platite datoriile catre anaf aferente firmei mele.
Proprietarul spatiului pe care il avem inchiriat(activam ca persoana juridica, srl) nu a platit impozitul aferent chiriei de 2 ani.Noi am primit instiintare de la fisc sa nu mai achitam chiria proprietarului si sa achitam la fisc cvaloarea chiriei.Am anuntat proprietarul si ne a comunicat ca dc vom achita chiria la fisc ne va da afara din spatiu.In acelasi timpul cei de la fisc au spus ca vor pune poprire pe conturile noastre si ulterior vor retrage si sumele aferente chiriei lunare.Au acest drept cei de la fisc?Care este legea care reglementeaza acest lucru?Multumesc
care sunt societatile comerciale care au drept de deducere tva?dc achizitionez o masina din strainatate si am o societate cu obiect de activitate comert(magazin alimentar) , am dreptul sa deduc tva ul aferent masinii achizitionate?
Răspuns la discuția montare camere video
Va multumesc pt raspuns..vroiam sa stiu dc este ilegal intrucat in urma unui control al celor de la politie ni s a spus ca este ilegal sa ai montate camere video care nu functioneaza.
As dori sa stiu dc intr-un spatiu al unei firme ai dreptul sa montezi camere video, dar care nu inregistreaza..adik numai pt intimidarea clientilor?Exista lege care prevede ca e ilegal sa ai camere video "de forma"?
Cum se calculeaza cifra de afaceri in cazul unei agentii de turism detailste, neplatitoate de tva?Care este Legea in care este prevazuta?Va multumesc.
O firma este obligata sa acorde concediu de odihna unui salariat care a fost angajat in perioada mai 2012-noiembrie 2012 , tinand cont ca desfacerea contractului de munca s-a facut cu art,155 lit.b (acordul ambelor parti)?