avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate angi prunaru

Activitate angi prunaru

As dori sa stiu va rog daca o persoana împrumuta o suma de bani altei persoane,e mai bine sa se faca act notarial sau o chitanta cu martori legalizata?Caci în cazul în care persoana împrumutata nu mai are cum sa plateasca creditorul are sanse mai multe sa îsi recupereze banii având act notarial sau o chitanta cu martori?
Multumesc.
Discuție Evaluare imobil
Am o mare dilema în ceea ce priveste evaluarea unei locuinte pentru a vinde.Pe lânga multe alte acte,ca de exemplu certificatul energetic,care nu este un lucru rau,toate actele ar trebui sa rflecteze pretul corect al imobilului.Ceea ce ma contrariaza este faptul ca desi un imobil vechi,situat in zona unu,cu certificat energetic F (cotat de la A foarte bun,la G foarte prost) impozitul de 3% la stat este din grila guvernamentala pe care statul o face.O aberatie,caci un imobil evaluat corect la 40.000 € de exemplu,valoarea lui reala,ajunge in grila notariala sa fie incadrat la 60.000 €!!Am intrebat de ce ma obliga statul sa dau acel impozit de 3% pe o suma stabilita de ei,cand eu poate vând sub pretul real poate?Notarii mi-au raspuns ca pot sa vând si cu un leu dar taxele sunt platite dupa cum stabileste statul.Consider un abuz asta,e un act de injustitie.Nu zic sa platesc cu o suma derizorie un imobil ca sa insel statul,dar macar la valoarea lui reala sa mi se ia impozitul.Unde pot sa sesizez aceasta injustitie?
As dori sa stiu daca o angajata unica la propria firma cu salariu la 4 ore pe zi,dupa 4 luni de angajare poate beneficia de concediu de maternitate.Daca nu,cum se poate obtine concediu de maternitate fiind angajata la firma proprie? Multumesc.
Răspuns la discuția Asigurari sociale
cardul european de sanatate în orice tara UE asigura urgentele medicale si se platesc lunar aici în jur de 100 lei.O asigurare privata asigura la fel urgentele si în plus unele analize minore tot în caz de urgenta si costa în jur de 80 lei.Diferenta este ca nu trebuie sa platesc din urma pentru a fi asigurata în caz de urgenta,ci exact de la data începerii asigurarii.Mi se pare injust sistemul nostru de asigurari,asta e tot.
da,multumesc,aveti dreptate.Când l-am scos acum,mi s-a spus ca nu as avea nevoie de apostila,fiind deja tradus în franceza,caci în Franta am nevoie,si este legalizat sub noile legi europene,dar pentru siguranta am sa-l legalizez.
Răspuns la discuția Legalizare certificat nastere
Da,multumesc,nu m-am exprimat bine,copie legalizata.Deci numai la notar.Multumesc.
Buna ziua,as dori sa stiu daca se poate legaliza certificatul de nastere în alta parte decât la notariat unde se plateste mult.Se poate la vreo institutie de stat? multumesc.
Răspuns la discuția Aprobare after school
se poate deschide SRL cu cod caen 8559 (alte forme de învatamânt,after-school) iar dupa deschiderea societatii va puteti duce întâi la o scoala care înca nu are after-school si vorbi cu directorul daca este de acord sa va desfasurati activitatea acolo.Dar sincera sa fiu,eu am asa ceva,am deschis anul trecut si am încercat sa deschid într-o scoala dar e foarte greu,deja scolile bune au after-school si cele mai slabe nu au parintii bani sa va plateasca.Mai puteti încerca cu programe de la Primarii,subventionate,sa va plateasca ei,si d-tra doar sa coordonati activitatea.Succes.
Răspuns la discuția Asigurari sociale
Am fost deja si exact asta mi s-a spus ca ar fi trebuit sa faca el,si nu a facut-o.Eu figurez doar un an co-asigurat,când am fost si am luat adeverinta de persoana fara veni,iar el a facut cerere pentru a ma trece co-asigurat,dar nu a stiut ca asta trebuia sa facem an de an.Deci pe 2009,2010 si 2011 plus 2012 nu figurez ca si co-asigurat,deci trebuie sa platesc acesti ani.Problema e ca nu vreau,oricum sistemul medical românesc nu îmi ofera nimic de calitate.Deci asta e,otez varianta asigurare privata.
Buna seara,am o întrebare:în perioada 2008-2012 nu am cotizat la sistemul de asigurari de sanatate,am fost co-asigurat pe asigurarea sotului.Ïn 2012 am deschis propria firma si am avut carte de munca platind din nou asigurarile medicale.Din 213 luna mai,mi-am desfacut contractul de munca pe firma,dar nu am mai platit asigurarile medicale.Am fost sa le platesc ca sa obtin cardul european de sanatate si cei de la OPSNAJ au zis ca trebuie sa platesc retroactiv din 2008 pâna când mi-am deschis firma in 2012,toate asigurarile.Nu am putut aduce dovada ca am fost co-asigurat deoarece nu am fost înregistrata la firma sotului,deci nu am figurat în nici un act ca co-asigurat,deci nu pot face dovada.Este legal sa platesc din urma niste asigurari de care nu am beneficiat,având o asigurare privata pentru a avea cardul european de sanatate?Oricum suma care ar trebui platita este imensa si nu pot plati.Exista vreo alta solutie în acest caz?Mi se pare totusi nedrept sa nu pot beneficia de acest card fiind fortata sa platesc pe atâti ani în urma.Multumesc.