avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Activitate catalina338

Activitate catalina338

Daca sunt IMM am dreptul sa paltesc numai 50% din garantia solicitata. Daca aceasta este in val de 1% din valoarea estimata, mai pot plati 50 % sau trebuie sa o platesc in totalitate pentru a ma incadra in Art 278-1 Alin (1) pct. a) ?
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca o autoritate contractanta are dreptul de a solicita in fisa de date la sectiunea Standarde de asigurare a calitatii si de protectie a mediului documentul: Certificat ECOLABEL sau echivalent privind standardul
european al sistemului calitatii pentru produse profesionale, care atesta faptul ca produsul nu polueaza mediul si este biodegradabil(are continut mic de apa, se decompune in timp scurt, utilizeaza tehnologii noi de fabricatie cu consum mic de apa si emisii CO2 reduse). Nu este specificat al cui sa fie certificatul (ofertant sau producator). Obiectul licitatiei: produse din hartie (gen servetele, hartie ig.)
Se poate face o contestatie cu privire la aceasta cerinta astfel incat sa se renunte la ea? Daca da,.... cum ar trebui sa arate?
Mie mi se pare a fi o cerinta restrictiva.
Multumesc.
Buna ziua,
Intentionez sa particip la o licitatie deschisa ce are etapa finala electronica. In fisa de date aceasta etapa este descrisa astfel:
"La etapa finala electronica vor participa numai ofertantii a caror oferte au fost declarate admisibilede catre comisia de evaluar.Elementul
care va face obiectul procesului repetitiv de ofertare este"pretul ofertei".Autoritatea contractanta va transmite prin intermediul op.SEAP
simultan ofertantilor declarati admisi ,invitatia de participare la etapa finala electronica ,in care se va prezenta data de desfasurare a
rundei.Etapa finala electronica se va derula intr-o singura runda care va dura 24 ore.Pe parcursul desfasurarii licitatiei se vor comunica
ofertantilor informatiile necesare pt.a-si determina in orice moment pozitia pe care o ocupa in clasament ,preturi sau valori noi prezentate de
ceilalti paricipanti la runda de licitare ,precum si nr.paricipantiilor ,fara a dezvalui identitatea acestora.Ofertantii participanti la LE nu pot sa
imbunatateasca ofertele depuse anterior organizarii acestei faze.Nu se va utiliza pasul de licitare." Nu imi este clara penultima fraza.... se poate imbunatati pretul sau nu? Ce parere aveti.