avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate AdiCov

Activitate AdiCov

Buna ziua
A aparut ieri noua versiune a D112, care plafoneaza contributia angajatului la CAS la 5 salarii medii brute, conform OUG 3/2017.
Stiu ca de la 01 februarie nu se mai plafoneaza contributiile angajat/angajator la CAS si CASS aferente veniturilor din salarii.
Am inteles gresit eu OUG 3/2017, sau asteptam inca o versiune D112?
Va rog, o opinie.
Multumesc
Răspuns la discuția Plata zile concediu odihna
"freeelis " multumesc pentru raspuns,ca intotdeauna corect.
am uitat eu sa-mi actualizez Art.din Codul Muncii
inca o rugaminte -care sunt motivele justificate-pentru care un angajat nu poate efectua CO in cursul anului, sunt aceleasi pe care le-am mentiont initial
Răspuns la discuția Plata zile concediu odihna
Art. 141.(1) Concediul de odihnă se efectuează in fiecare-an-
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului in anul următor este permisă numai in cazurile expres prevăzute de lege sau in cazurile prevăzute in contractul colectiv de muncă aplicabil.

(3) Angajatorul este obligat să acorde concediu pană la sfarşitul anului următor, tuturor salariaţilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
Care sunt situatiile ‘’expres prevazute de lege “”
- salariati al caror contract de munca este suspendat pentru concediu de maternitate urmat de concediul pentru crestere copil;
- salariati in concediul medical prelungit.
- cazuri exceptionale in care nu se poate efectua concediul (din motive obiective care nu pot fi imputate angajat/angajator) concediul de odihna se acorda in anul urmator

In acest caz cum poate un angajat sa aiba 44 zile concediu neefectuat care vor fi platite la incetare CIM ?
Buna ziua,
Pentru media concediului in luna Mai se calculeaza venitul brut februarie+martie+aprilie impartit la 65 zile
Intrebarea este :Un angajat a avut 12 zile CFP ,cum calculez media la 65 zile sau
scad cele 12
Multumesc
Asiguratorul va recupera banii pentru gletuit zugravit etc de la proprietarul vinovat.Ai intrebat asiguratorul , a facut constatarea daunelor?
De aceea am spus ca nu o sa-i convina sa nu-si repare teava sparta.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poate o solutie ar fi asigurarea locuintei,nu cea obligatorie.Asigurarea facultativa la o firma serioasa cu traditie,care te despagubeste in caz ca esti inundat.Asiguratoru iti va plati daunele dar suma o va recupera de la cel vinovat.Cand proprietarul apartamentului de sus va avea de dat bani in mod cert isi va schimba atitudinea.
Am avut o astfel de experienta si de aceea pot sa dau sfaturi.Am avut 85% paguba,care mi-a fost platita integral.
Desigur numele firmei la care am asigurarea il pot da pe mesaj privat.
Aveti dreptate,numai daca este cazul,dar noul formular nu are configurata nicio referire la coasigurat,ca formularul vechi,de aceea am intrebat.
Daca inserez eu datele coasiguratului risc sa-mi fie returnata adev.pentru ca nu respect tipizatul publicat.
Va rog sa-mi spuneti daca in noul format al adeverintei de asigurat se mai completeaza sau nu
datele -coasiguratului- ?
Răspuns la discuția Talonul de pensie
Multumesc pentru raspunsuri,m-ati facut sa inteleg importanta acelui talon.
Si iata, iar se confirma utilitatea si valoarea acestui Forum
Buna ziua,
Ce consecinte sunt daca nu-mi ridic talonul de pensie (talonul mov) de la oficiul postal ?
Am optat pentru virarea pensiei intr-un cont bancar,tocmai pentru a evita drumul si cozile de la posta.Am incercat sa iau legatura cu Casa de Pensii,dar fara rezultat.
Multumesc