Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Talonul de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Talonul de pensie

Buna ziua,
Ce consecinte sunt daca nu-mi ridic talonul de pensie (talonul mov) de la oficiul postal ?
Am optat pentru virarea pensiei intr-un cont bancar,tocmai pentru a evita drumul si cozile de la posta.Am incercat sa iau legatura cu Casa de Pensii,dar fara rezultat.
Multumesc
Talonul vine prin posta ! se inmaneaza personal.
Dacă nu ridicați taloanele de la poștă, puteți să le ridicați de la casa de pensii mai târziu.
Verificați cât timp vi le păstrează.
Taloanele de pensie sunt actele justificative pentru: asigurari de sanatate cu prezentare la medic, spital etc., transport gratuit sau parțial gratuit pe mijloacele de transport în comun, precum și alte facilități ce le poate obține un pensionar.
Acest talon arată cel puțin următoarele: calitatea/statutul dvs. vis a vis de instituțiile statului , de exemplu, că sunteți pensionat în plată (deci documentul prezentat trebuie să fie cel mai recent trimis), suma în plată (importantă și ea), ce dări vi se rețin și, ca urmare, sumele cu care sunteți dator în cazul în care aveți și alte venituri.
Multumesc pentru raspunsuri,m-ati facut sa inteleg importanta acelui talon.
Si iata, iar se confirma utilitatea si valoarea acestui Forum