avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate romvio

Activitate romvio

Răspuns la discuția Impozit locuinta
Un raspuns ambiguu la fel ca si legea, la art. 459.3 punctele a si b:
a) in cazul in care la adresa cladirii este inregistrat un domiciliu fiscal si nu se desf. activ. economica impozitul se plateste ca si pana acum (este clar ca si cum ai activitatea suspendata rezulta apartamentul este rezidential);
b) daca la adresa cladirii este inregistrat un domiciliu fiscal la care se desf. activitate economica, IAR cheltuielile cu utilitatile sunt inreg. in sarcina persoanei care desf. activ. economica, impozitul se va calcula dupa art. 458, adica mixt rezidential si nerezidential. TOTUL ESTE CLAR pana la mentiunea IAR de unde apar si interpretarile: am un PFA pe contabilitate unde tin 4 mici firme (rezulta un venit mic), cu domiciliu fiscal la aprtamentul familiei insa NU inregistrz nicio cheltuiala cu utilitatile. Cum va fi incadrat apartamentul Rezidential sau mixt? Va multumesc si poate avem un raspuns mai exact. Cu stima, Romvio
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie cu privire la impozitul pe apartament 2016: am un apartament (impozitul este platit pana acum 50% sotul, 50% sotia) care a fost declarat si ca sediu pentru PFA. Mentionez faptul ca nu deduc nicio cheltuiala cu apartamentul pe PFA. In acest caz apartamentul este doar rezidential sau mixt?Am tot urmarit pe forumuri sau in norme acest subiect dar nu este clar pe nicaieri: am citit ca daca nu deduci nimic din cheltuielile cu apartamentul apartamentul este doar rezidential si in alta parte ca daca desfasori activitate economica este nerezidentiala. Tocmai din acest motiv nu imi este clar pentru ca eu nu am nicio factura cu privire la utilitatile cu apartamentul pe PFA si desfasor o activitate economica din care obtin venituri (nu sunt mari deoarece tin contabilitatea a patru firme mici).
As mai avea o intrebare: in cazul in care va trebui sa fac un contract de comodat intre mine si sotie cu privire la un spatiu pentru desfasurarea activitatii de PFA (sa tin contabilitatea unor firme) trebuie facut pe o camera intreaga sau pentru un spatiu de 5 metrii patrati cat am nevoie pentru un birou si un scaun?
Ma puteti ajuta cu un raspuns?
Multumesc pt. intelegere si va doresc SARBATORI FERICITE!!!
Cu stima,
In loc sa se faca schimbul valutar prin licitatie bancara sa se faca direct intre societati. Firma din Romania vinde ron si primeste EUR de la firma mama din UE. Stiu ca pare ciudat, dar se pare ca in alte tari se lucreaza asa si ca ar exista aceasta posibilitate si in Ro.
Se poate face schimb valutar direct intre o companie nebancara din RO si o alta companie nebancara din UE (asociat firma din RO), ambele facand parte din acelasi grup de firme? Care este procedura si cum functioneaza? Care este tratamentul contabil si fiscal al operatiunii, al diferentelor de curs? Ce obligatii declarative exista (fiscale, BNR)? Este necesara autorizare de la BNR pt. astfel de operatiuni?
Răspuns la discuția concediu pre + post natal
Multumesc pt. raspuns.
sotia mea a nascut pe 30.12.2012 si nu a beneficiat de nicio zi de concediu medical pe 2012 (perioada in care a lucrat). Pentru ultimele zile lucratoare din 2012 au fost folosite zilele de concediu la care avea dreptul pt. anul 2012.Intrebarea mea este: Poate lua concediul pre si post natal de 126 zile incepand cu data de 01.01.2013? In mod normal nasterea trebuia sa aibe loc la mijlocul lunii Ianuarie.
Multumesc anticipat pt. raspuns.