avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate forsi68

Activitate forsi68

Buna ziua, va fi un magazin en detail produse industriale( electrozi , cuie, discuri etc)
Buna ziua, am cumparat o casa de locuit cu terenul aferent, pe firma , si vreau sa-i schimb destinatia in spatiu comercial. Sediul firmei se afla deja la aceasta adresa. Ma poate a ajuta cineva ce demersuri trebuie sa fac pentru asta ? Multumesc anticipat .
Multumesc pentru raspuns
Buna ziua, unul din clientii mei si-a schimbat denumirea firmei , sa zicem din A in B. Am factura emisa pe firma avand denumirea A , iar azi mi s-a comunicat ca voi primii un bilet la ordin pentru factura respectiva de la firma , dar denumirea care apare pe bilet este B. Codul fiscal, nr. ORC , sediu , nimic altceva nu s-a schimbat. Intrebarea mea ar fi : este OK daca incasez contravaloarea facturii emise pe denumirea A cu un bilet pe care la cel care plateste apare denumirea B ? Multumesc anticipat
Buna ziua, vreau sa duc cu mine ceva marfa in Austria la un prieten. Marfa totala are valoarea de 123 euro.Pot face factura externa + chitanta - deci sa si incasez banii pe loc sau trebuie facut virament obligatoriu prin banca? Multumesc
Buna ziua, am un baiat care a terminat liceul anul trecut . Pana luna asta inclusiv a beneficiat de somaj . Incepand cu luna martie as dori sa-l aduc la mine la firma , am o firma de distribuitie , masini , soferi etc. As dori ca baiatul meu sa se familiarizeze putin atat cu produsele pe care le comercializam , cu clientii pe care-i avem etc si sa invete tot ce trebuie legat de dfistributie , inclusiv unde sunt clientii - locatiile. Pe mine m-ar interesa daca exista vreo forma legala pein care sa-l angajez la firma fara contract individual de munca cu 8 ore , pentru cel putin cateva luni de zile el practic va invata doar , nu va presta nici o activitate .
Decat sa debitezi asa o prostie mai bine nu-mi raspundeai nimic. Daca nu stii , nu te da smechera . Sau lucrezi si Tu la Adm Financiara de ai o parere asa de buna despre ei? Uite ca , oricat de imposibil ti s-ar parea mi-au spus ca nu stiu , ca nu e treaba lor . Puneti o poza , nu sta in anonimat , sa te si vedem , da ?
Buna ziua, am o casa , proprietate personala , am inchiriat -o catre o firma . Doresc sa stiu daca pe langa impozitul stabilt de catre cei de la Admin. Financiara pe baza contractului inregistrat la ei mai am si altceva de platit dupa venitul incasat ( sanatate , pensie etc) . Multumesc
Buna, daca ma poate lamurii cineva care sunt pasii de urmat pentru a da in judecata o firma care are datorii catre firma noastra si nu vrea sa plateasca . Firma client exista si la ora actuala si lucreaza. Am inteles ca s-a schimbat ceva in lege , trebuie mers la ceva mediator . Multumesc pentru ajutor.
Am citit azi un articol aici pe avocatnet.ro despre regulile noi de facturare si la ce trebuie sa apara pe factura.Nu inteleg ceva , Scrie acolo , citez "lmentiunea «taxare inversa», in cazul in care clientul este persoana obligata la plata TVA " . Noi suntem o societate cu rulaj mai mic de 2250000 lei , deci pe factura va aparea TVA la incasare. Daca eu emit o factura catre o societate care anul trecut a avut un rulaj peste 2250000 lei , deci este platitor de TVA normal ( nu la incasare ) atunci vor trebui sa apara pe factura si cuvintele taxare inversa ? Sper ca se intelege ce vroiam sa intreb.