avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate 2cool4school

Activitate 2cool4school

Va multumesc pentru raspuns, dar v-as fi recunoscator daca ati detalia putin mai mult.
Am inteles ca sunt instante care resping astfel de cereri si instante care la admit.
Puteti detalia, va rog, ce amanunt face aceasta diferenta?
Si daca vine un judecator si afirma ca stabilirea unui astfel de program de relatii personale ar prejudeca fondul?
Daca am pe rol divort, pot introduce o cerere de stabilire a unui program de relatii personale cu minorul, pe cale de ordonanta presedintiala?
Daca da, nu cumva astfel de prejudeca fondul|? Daca nu, cum se poate justifica ca nu se prejudeca astfel fondul?>
Buna seara,

Dupa depunerea unei cereri de ordonanta presedintiala la Judecatorie, in cat timp ar trebui sa apara in portalul portal.just.ro?
Răspuns la discuția apelul in divort
Multumesc mult pentru raspuns!
Totusi, avand in vedere faptul ca Autoritatea Tutelara nu este parte in proces, nu mi se pare chiar potrivit sa-i trimit un exemplar...
Buna ziua,


Am citit o cerere de apel si persoana in cauza se declara in contradictoriu cu cealalta parte si cu Autoritatea Tutelara:
Spuneti-mi, va rog:
- apelantul trebuie sa se declare in contradictoriu si cu Autoritatea Tutelara?
-daca da, atunci trebuie sa depuna cererea de apel in 3 exemplare?
-ce valoare trebuie sa aiba timbrul judiciar si la ce valoare este taxa judiciara de timbru?
Buna ziua,

Poate cineva sa-mi exemplifice, il rog, cand se aplica unul si cand se aplica celalalt/
Buna seara, puteti sa-mi spuneti ,va rog, care sunt conditiile de admisibilitate pentru instituirea unui ordin de restrictie?
Sfaturile dvs. sunt foarte bune pentru noi toti. Va multumim!

Partea proasta a lucrurilor este ca desi multi dintre noi am auzit despre alienarea parinteasca, vorbim despre ea, cand este vorba sa vina cineva sa constate ce si cum este, incep dilemele: e recunoscuta de catre anumite tribunale din S.U.A. (cele care admit Testul Frye), sunt doctori in psihologie din SUA, Canada si tari europene care au scris despre subiectul acesta, dar psihologii nostri asteapta dinspre Colegiul lor sa le vina o directiva ca fenomenul poate fi recunoscut si mentionat in rapoartele de evaluare.

Ori, se pare ca sunt interese ca acest fenomen sa treaca neobservat.
Din pacate, toate acestea se repercuteaza in primul rand asupra copiilor.
Si daca tatal "monteaza" copilul sa nu se duca la mama sa?
Puteti sa ne spuneti, va rugam, ce ar trebui sa faca in situatia aceasta doamna?
Ati sesizat in instanta ca tatal consuma bauturi alcoolice?
Cum le consuma, putin, moderat, in cantitati mari? Des?