avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate papiotta

Activitate papiotta

Daca am importat un produs pentru utilizare in cosmetica veterinara si vreau sa-l comercializez, am nevoie de un aviz special din partea ministerului sanatatii sau ceva similar?

Multumesc.
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
icoana
Multumesc.
Buna ziua.

As vrea sa stiu daca, unde, cand si de catre cine se distribuie ajutoarele sociale pentru persoanele defavorizate in sectorul 6 pentru anul 2014.
Personalul primariei ne-a trimis la un centru social unde, angajatii acestuia la randul lor au ridicat din umeri spunand ca habar nu au de asa ceva #-o si ca nu inteleg de ce primaria trimite lumea pe drumuri.
Mentionez ca beneficiez de pensie de urmas in valoare de 350 roni si am primit prin posta o "fituica" in care se preciza :

"MINISTERUL FONDURILOR EUROPENE
PROGRAMUL OPERATIONAL AJUTORAREA PERSOANELOR DEFAVORIZATE
GUVERNUL ROMANIEI SI UNIUNEA EUROPEANA

acorda ajutor persoanelor care fac parte din grupurile defavorizate. Pe baza acestui cupon vei primi alimentele inscriptionate pe verso, pentru anul 2014.

Nume si prenume......
CNP......
Adresa..............
Localitatea.......cod postal......
Denumire subunitate de distributie Bucuresti 76-7790


Data prezentarii: 24.10.2014"

Scuzati lungimea postarii.

Multumesc.
Buna ziua.
Pe data de 17 septembrie a.c. Camera Deputatilor a adoptat propunerea legislativa prin care se permite cumulul pensiei cu salariul si in cazul angajatilor din sistemul public.

Mai exista vreo limita a valorii nete a pensiei peste care nu se poate face acest cumul? Este valabil in ambele sisteme(bugetar si privat)?
Multumesc.
Răspuns la discuția Pensie de urmas
Multumesc frumos.
Discuție Pensie de urmas
Buna seara.

Speta: beneficiez de pensie de urmas in urma decesului mamei. Sunt student la zi si intentionez sa ma angajez cu contract de munca. Pierd dreptul la pensie in cazul in care ma voi angaja?
Răspuns la discuția Succesiune
Va mltumesc. O seara linistita va doresc.
Discuție Succesiune
Buna seara
Mama a decedat in luna iunie.
In 1993, dupa decesul sotului(al doilea), s-a dezbatut succesiunea la care au participat mama si cei doi copii ai decedatului. A rezultat: mama 1/2 + 2/8 din jumatatea sotului, copiii, fiecare cate 3/8.

Acum....as vrea sa aflu urmatoarele, cu bunavointa dvs.:
1.daca s-a modificat termenul de deschidere a succesiunii(de la 6 luni la 2 ani, dupa cum mi-a spus un consilier juridic de la un birou notarial)
2.daca eu si sora mea mostenim cota mamei asa cum era dupa prima succesiune
3. daca copiii sotului decedat pot avea si alte pretentii
4. cum se calculeaza sau ce determina taxa notariala de succesiune.
5. Unul din fratii vitregi este internat intr-un sanatoriu pentru persoane cu dizabilitati(este lucid si constient cu perioade de pierdere a cunostiintei ). Poate fi reprezentat de sora lui in procesul de vanzare cumparare al apartamentului sau nu?

Va multumesc frumos.
Buna seara.

Administratorul si femeia de serviciu au incetat relatiile de munca cu asociatia deci aceasta nu mai are de platit salarii. Cum se procedeaza pentru a încheia relatia asociatie-ANAF?

Multumesc.