avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Activitate vioreldodan

Activitate vioreldodan

Discuție Vanzare casa
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in cazul vanzarii unei case si a unei suprafete de pamant extravilane. Daca in urma vanzarii inregistrez un profit, cum se plateste impozitul pe acesta si care este valoarea lui? Este de 16% sau alt procent? Este inclus in taxele notariale sau dupa vanzare primesc acasa instiintare de la ANAF ca am de platit acest impozit? Multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc! :)
Discuție Succesiune
Buna ziua! Am o pb in leg cu o succesiune. Unul dintre mostenitori, refuza sa participe la inceperea procedurii de succesiune. Am incercat sa-l convingem insa refuza categoric, fara un motiv serios. Mentionez ca succesiunea se face pe o mostenire din partea bunicii materne(casa+teren aferent si teren extravilan), aflata la tara. Mostenitor direct mai e doar unul, restul de 4 sunt nepoti. Nu s-a facut niciodata nici un alt demers de acest gen. Am vrea sa declansam procedura pt a vinde ulterior, insa respectivul individ refuza cu incapatanare. Ce putem face in situatia asta?
Discuție succesiune
Buna ziua! In cadrul unei dezbateri succesorale, unul din mostenitori refuza sa ia parte la asta, in sensul refuzului punerii la dispozitie a documentelor necesare pentru declansarea procedurii. Ce pot face ceilalti mostenitori in cazul asta? Procedura se poate declansa si fara el? Multumesc!
Discuție Datorie banca
Buna ziua! M-am inscris azi pe site-ul dvs pt a afla niste raspunsuri competente la o pb pe care o am cu o anumita banca. Am contractat un credit de nevoi personale fara garantii imobiliare in 2009. Mi-am achitat ratele in mod corect pana in momentul in care a intervenit reducerea salariilor bugetarilor cu 25 de procente. Am fost de buna-credinta si am facut demersuri pt a gasi o solutie in noua situatie. Mi s-a oferit in prima faza o perioada de gratie de 6 luni in care n-am platit dobanda. Dupa cele 6 luni, desi rata a crescut cu aprox. 10 euro, am solicitat din nou o alta varianta pt reducerea ratei. Mi s-a oferit din nou o perioada de gratie de 3 luni, in ciuda faptului ca eram constient ca rata va creste din nou. Am continuat sa ma adresez filialei bancii pt gasirea unei solutii de restructurare reala a creditului, in baza unui nou contract. Mi s-a oferit initial varianta refinantarii printr-un credit ipotecar insa, de la un evaluator agreat de banca, mi s-a spus ca datorita scaderii pietei imobioliare si a valorii reduse a apart pe piata locala acesta nu poate acoperi garantia solicitata de banca. Pt ca nu mi s-a oferit o alta solutie pe cale amiabila sau contractuala, am ales solutia de compromis de a achita lunar doar o parte din rata, atat cat imi pot permite,pt a nu-mi pune in pericol stabilitatea financiara a familiei. La un moment dat, am fost sunat de doua firme de recuperare, in scopul recuperarii restantei. Mentionez ca nu am fost informat de banca despre faptul ca debitul meu a fost cumparat sau cesionat catre terti, asa cum ar fi fost normal si legal, din cate imi dau seama. La randul ei, una din firme, a sunat la locul meu de munca intreband de mine, ceea ce iar mi se pare ilegal, din moment ce aveau deja nr personal...Discutiile cu firmele de recuperare sunt, deocamdata, la nivelul de telefoane prin care sunt intrebat daca, cand si cat pot sa platesc. Iar raspunsul meu e mereu acelasi: platesc lunar atat cat pot, in lipsa altor variante. Mentionez ca sunt constient de obligatiile asumate prin contractul de credit, sunt de buna credinta in achitarea acestora si am facut eforturi in sensul acesta, achitand la un moment dat o suma consistenta pentru a reduce restanta(823 de euro), din alte surse si pe care trebuie sa le achit...Ceea ce am solicitat bancii a fost gasirea unei solutii contractuale reciproc avantajoase pentru achitarea creditului(restructurare, refinantare, prelungirea perioadei, etc), tot in baza unui contract. Momentan, perioada de intarziere este de 3 luni. As vrea sa stiu ce se poate intampla in situatia asta. Va spun si dvs ce le-am spus si bancii si respectivelor firme. Vreau sa-mi achit obligatiile contractuale, sunt de buna credinta si fac eforturi deosebite in sensul asta. Nu ma ascund, raspund soloicitarilor si apelurilor tf., insa tot ce pot face in situatia asta e sa garantez ca suma minima(200 de euro) pe care o pot plati lunar va fi virata in cont la data scadentei. M-am adresat dvs in speranta ca imi veti putea spune ce se poate face in aceasta situatie, daca e corect cum procedeaza banca si firmele de recuperare,de aceea am incercat sa dau info detaliate si obiective in sensul asta. Va mutumesc si astept un aspuns de la dvs ! Cu stima, V. D