Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua! Am o pb in leg cu o succesiune. Unul dintre mostenitori, refuza sa participe la inceperea procedurii de succesiune. Am incercat sa-l convingem insa refuza categoric, fara un motiv serios. Mentionez ca succesiunea se face pe o mostenire din partea bunicii materne(casa+teren aferent si teren extravilan), aflata la tara. Mostenitor direct mai e doar unul, restul de 4 sunt nepoti. Nu s-a facut niciodata nici un alt demers de acest gen. Am vrea sa declansam procedura pt a vinde ulterior, insa respectivul individ refuza cu incapatanare. Ce putem face in situatia asta?
Singura cale pe care o veti e urmatoarea: incepeti demersurile de dezbaterea mostenirii legale la notar, iar notarul ii va trimite citatii. Daca nu se prezinta la notar de doua ori, se considera renuntare tacita la succesiune din partea mostenitorului "incapatanat". Daca totusi se va prezenta si va refuza semnarea actelor, atunci, din pacate, nu mai aveti alta posibilitate decat intentarea unui proces avand ca obiect partaj succesoral, judiciar. Cred ca merita de incercat si medierea in sensul reglementat de Legea nr. 192/2006.
Multumesc! :)