avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Activitate andreijoe

Activitate andreijoe

Bună!Numele meu este Claudiu,tocmai urmează sa trec printr-un divort în instanta,aici treaba e complicata de aceea am vb cu un avocat.Sotia(fosta) a părăsit familia,copii minori,pe mine,etc,a dispărut de acasă trei zile,a comis adulter,etc.Am primit-o din nou în casa la trei săptămâni a plecat din nou de data asta am fost anunțat,și am încercat sa o fac sa-si schimbe decizia ,însă de fata cu copii a plecat din nou,s-a întors după tot asa cred 3 zile mințind, ascunzând lucruri care ulterior le-am aflat.In concluzie voi înainta divort în instanta pt ca vreau tutela completa a copiilor,chiar sa o decad din drepturile părintești,etc.
Întrebarea mea este,dacă avem apartamentul cumpărat în rate eu fiind titularul contractului,ea fiind co-plătitor, plus alte credite de nevoi personale care sunt pe numele meu și pe al ei plus un credit auto pe numele ei.Aceste datorii la partaj,sau în urma pronunțării divorțului rămân doar pe mine?Iar ea se spala pe mâini cu o pensie alimentara,sau i se atribuie și ei parte din datorii,asta în ideea în care instanta îmi v-a da câștig de cauza iar apartamentul imi v-a rămâne mie datorita copiilor minori,etc.
Va multumesc
Ok.Asta am citit si eu,intrebarea este pana la 12 ani inclusiv.Adica beneficiezi de oug 147/2020 daca copilul tau a implinit deja 12 ani ?

Ionut.ion a scris:

Art. 1 din acea OUG
(1) Se acordă zile libere unuia dintre părinți pentru supravegherea copiilor, în situația limitării sau suspendării activităților didactice care presupun prezența efectivă a copiilor în unitățile de învățământ și în unitățile de educație timpurie antepreșcolară, unde aceștia sunt înscriși, ca urmare a rezultatului anchetei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, efectuată de direcția de sănătate publică județeană, respectiv a municipiului București, și având în vedere hotărârile comitetului județean pentru situații de urgență, respectiv Comitetului pentru Situații de Urgență al Municipiului București.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică părinților care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) au copii cu vârsta de până la 12 ani sau au copii cu dizabilități cu vârsta de până la 26 de ani, înscriși în cadrul unei unități de învățământ sau de educație timpurie antepreșcolară;
b) celălalt părinte nu beneficiază, la rândul său, de zile libere.

Buna!Am o intrebare.Daca fetita mea a împlinit 12 ani in iulie 2020 ma incadreaza pentru a beneficia de 75% in plus la salar conform OUG 147/2020 ,cu modificarile ulterioare.
Mentionez ca fetita face scoala on-line iar al. doilea copil care este preșcolar eate inscris la un camin insa nu l-am dus fizic la camin.
Ceea ce ma intereseaza este :oug 147/2020 se aplica pentru copii care nu au implinit inca 12 ani sau 12 ani inclusiv,adica pana la implinirea varstei de 13 ani?
Multumesc
Am sa incep ,cu inceputul.Anul trecut am avut un contract de inchiriere al unei locuinte perfect legal la finante cu tot ce trebuie etc,in luna august ,septembrie am convenit de comun acord cu proprietarul sa reziliem contractul de inchiriere,lucru care s-a si intamplat pentru ca eu urma sa ma mut intr-o alta locuinta.Problema care a aparut ulterior este ca m-am mutat la noua adresa,am intocmit un alt contract de inchiriere insa din anumite motive nu am reusit sa-mi depun noile acte la locul de munca iar mie mi s-au virat bani pentru chirie pentru vechiul contract.Acum pentru a nu returna banii primiti din septembrie pana acum ,chiar daca eu am un alt contract de chirie perfect legal,dar care nu l-am depus in termen de 30 de zile la locul de munca,trebuie sa anulez cumva acea decizie de anulare(reziliere) a vechiului contract de inchiriere si nu stiu daca e posibil pentru a acoperi aceste 4,5 luni,sau care ar fi posibilitatile,un act aditional la vechiul contract,etc.Va multumesc anticipat.