avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate danielstefan392

Activitate danielstefan392

M-am pricopsit cu o proprie executorie de 380 lei de care nu știu nimic. Unde pot afla ceva detalii despre acest subiect ? Mesajul suna cam așa :

In data de 31.05.22, s-a instituit o poprire executorie, suma 240.88RON, 28EUR, nr. dosar 560/2012, executor ...

Am căutat pe net și nu găsesc nimic, banca nu știe nimic....
Bună ziua,
Doresc să-mi dau demisia de la actualul loc de muncă, asta după ce am fost retrogradat din funcție + pierderea bonusului lunar de 1.000 lei, pe motiv că lucrurile nu merg așa bine momentan.
Am găsit în altă parte mai bine insa actualul angajator dorește să stau într-o perioadă de preaviz de 20 zile lucrătoare, mult prea mult ptr viitorul angajator care are nevoie de mine cat mai repede.
Sunt de acord să stau o perioada de 10/12 zile lucrătoare dar nu cred că pot sta 20 de zile.
In cazul in care mă mai prezint la muncă doar 12 zile actualul angajator îmi poate face probleme ?
Litera i pe cartea de muncă, sa fiu dat în judecată sau să nu-mi elibereze adeverință de vechime in timp util ?
Mulțumesc.
Buna ziua,

Prietena mea are la locul de munca o colegă/prietenă care de 2-3 săptămâni este amenințată cu moartea și agrestă de fostul iubit.
Locuiesc separat.
Este amenințată cu moartea prin Facebook și o urmărește oriunde se duce, in acest timp a fost mereu însoțită de colegi de munca ptr a o proteja.
Individul a venit la locul de muncă să o bată, a apucat doar sa ii de o palmă și a fugit repede cand a venit paza.
Vine in fața casei și aruncă cu pietre, a spart geamurile, a vandalizat proprietatea etc.
De fiecare data poliția nu face nimic, spun că ei nu au ce să facă.
Și-a angajat avocat și așteaptă să obțină ordin de restricție care mai mult că sigur va fi încălcat și din câte i s-a spus doar la a 3 a abatere după intrarea în vigoare a ordinului de restricție se pot lua ceva masuri.
La locul de munca este o situație tensionată deoarece exista oricând riscul sa apară cu o armă.
Are probleme cu drogurile și alcoolul.
Exista dovezi video și mesaje care atestă spusele de mai sus.

Chiar nu se poate face nimic ???
Am rămas stupefiat in ce hal s-a ajuns in tara asta. Să ai probe video și online și să nu intervină nimeni cu nimic ?????
Individul nu dorește bani sau altceva,doar moartea ei.

Cartea de identitate provizorie in cat timp de eliberează ?
Și la granița nu fac figuri că CI a soției este tăiată in colt ?
Apropo, am uitat sa specific, noi cununia civila deja am făcut-o pe 29 iunie, pe 8 iulie urmează biserica iar începând cu data de 10 avem biletele in Grecia.
La cununia civila ia tăiat buletinul in colt.
Buna ziua,

Peste câteva zile am nuntă și imediat după nuntă avem plătită o vacanta in Grecia.
Problema este că soția trebuie sa ia numele meu de familie și durează prea mult timp schimbarea CI.
Cum putem proceda fara sa avem probleme la ieșirea din tara ?
Ma atentionat tatal meu ca am primit acasa o instiintare prin care sa ma prezint de urgenta in maxim 7 zile la politia capitalei ( pe calea victoriei ) ptr. un dosar anti frauda. Din cate stiu eu singurul lucru care ar putea fi este o amenda de rovinieta luata acum ceva ani de care nu aveam habar la vremea respectiva pana am primit o instiinare de executare silita in 2013. Eu nu am facut nimic atunci si nici nu am mai fost deranjat cu acest subiect.

Este posibil sa fie de la rovinieta sau sa fie altceva ?
Nu trebuie sa fi trecut in carte ca propietar ca sa ai masina inscrisa la financiar. Politia nu are baza de date comuna cu taxe si impozite, masina poate aparea la politie pe numele lui X si la financiar pe numele lui Y.
Dar X are toate datele de identificare trecute in contractul de vânzare cumpărare?


Da sunt trecute.

In afara de o plangere la politie nu pot face nimic ?

El ca vanzator nu este obligat sa ofere fiscal ? Daca un vanzator nu vrea sa iti ofere fiscal nu ii poti face nimic legal ????

Din cate am inteles as putea sa o inscriu pe BG. Dar asta costa si nu ma incanta deloc.